Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Motor Seçenekleriyle Beraber Yeni Hyundai Tucson Hakkında Bildiklerimiz
Abone Ol

Üçüncü nesil Hyundai Tucson artık birkaç günlük mesafede. Aracı bir aksilik olmaz ise önümüzdeki hafta resmi olarak göreceğiz. Ancak tanıtımdan önce sizlerle araçla ilgili bildiklerimizi paylaşmak istedik. Tasarım ve teknik bilgilerin bulunduğu yazımızda pek çok detay bulabilirsiniz.

 

 

Yeni Hyundai Tucson'a dair tüm detayları 14 Eylül'de gerçekleştirilecek lansman ile öğreneceğiz fakat Koreli marka, C-SUV temsilcisinin dördüncü nesline dair yeni resmi teaser görselleri ile bu bekleyişi biraz olsun kolaylaştırmaya karar vermiş.

Tasarım anlamında güncel modele göre bir devrim niteliğinde olan yeni Tucson'a dair paylaşabileceğimiz ilk detay; ön ızgaraya gömülmüş gündüz sürüş farları. Kapalı konumda iken gizli kalan bu parçalar aydınlatma açıldığında köşe bölümlerinde parlayacaklar.

Yeni Tucson'un tasarımcıları ızgaraya gömülen bu LED elemanları "Değiştirlebilir Gizli Farlar" olarak tanımlıyor. İnce LED farlar ile birleşen bu parçalar da modelin geneli gibi keskin çizgilere sahip. Köşeli çamurlukları ve açılı çizgileri ile dikkat çeken Tucson'un tavan formu bu anlayışa biraz aykırı duruyor.

 

 

Arkaya doğru eğim yapan tavan çizgisi sayesinde coupé-SUV formuna kavuşan Tucson'un bagaj kapağı boyunca uzanan LED stopları ise keskin hatları destekler nitelikte. Kısaltılan arka sekme ve uzatılan aks mesafesi sayesinde ise bagaj hacmi büyütülmüş.

Henüz açıklanmasa da hâlihazırda piyasada bulunan modelde 4.47 metre olan uzunluk ve 1.85 metre olan genişliğin arttığını duyuran Hyundai, yeni Tucson'da 19 inç çaplı jantlara yer verecek.

Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında bildiğimiz standart aks mesafesiyle satılan Tucson'a ek olarak yeni nesilde Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore'ye özel uzatılmış aks aralığına sahip versiyonlar da satışa sunulacak.

 

 

Güney Koreli marka, yeni Tucson'un genişliğini ve kabinini tanımlamak için "Interspace" terimini kullanmayı seçmiş. Modern ve düzenli bir iç mekân hedefiyle hareket eden Hyundai, yeni Tucson'da konfor, teknoloji ve bağlanılabilirliği bir potada erittiğini iddia ediyor.

Yeni tasarım felsefesinin en önemli göstergesi ise konsol ile neredeyse pürüzsüz bir şekilde birleşen kapı paneli dizaynı olmuş. Yuvarlak hatların hakim olduğu bu bölümde her şey birbiriyle bütünmüş gibi duruyor.

Merkezi konsola dik şekilde konumlanan bilgi-eğlence sistemi göğüs bölümüyle şık şekilde birleştirilmiş. Üst paketlerde 10.25 inç boyuta ulaşan monitör havalandırma elemanlarını, kontrol panelini ve dörtlü tuşunu harmanlayan bir dizayna sahip.

Hyundai'in yeni Tucson'a dair paylaştığı son detay ise tıpkı Mercedes-Benz modelleri gibi 64 farklı renk ve 10 kademe ışık şiddeti sunan ambiyans aydınlatma oldu.ü

 

Olası Motor Seçenekleri

 

 

Yabancı bir kaynağın haberine göre, yeni Tucson N'in yani yüksek performanslı versiyonun 2.5 litrelik turboşarjlı 4 silindirli benzinli bir motora sahip olacağı ve 294 beygir güç ile 420 Nm tork üreteceği söyleniyor.

Performanslı bir alt versiyon olan Tucson N-Line'ın ise hibrit bir motor ile geleceği söyleniyor. Bu hibrit motor sistemi kapsamında yer alacak benzinli motorun, ülkemizden de bildiğimiz 1.6 litrelik T-GDI ünite olacağı belirtiliyor. Bu hibrit motor sistemi için belirtilen değerler ise 232 beygir güç ile 350 Nm tork şeklinde.

Aynı kaynak, turbo benzinli 1.6 litrelik motorun hibrit olmayan yani normal şekilde de sunulmaya devam edeceğini de belirtiyor. Bu motorun normal şekildeki değerlerinin 182 beygir ile 264 Nm tork olacağı konuşuluyor.

 

 

Ülkemiz için kısa bir analiz yapmak gerekirse Tucson N'in Türkiye'ye gelme ihtimalinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü daha önceden i30 N ülkemize getirilmedi. Aynı şekilde 232 beygir güç üreten hibrit motor seçeneğinin de ülkemize gelmesini beklemiyoruz.

Fakat şu anda 1.6 turbo benzinli motor seçeneği zaten bulunduğu için, bu motor seçeneğinin yeni Tucson'da da ülkemizde bulunmasını kesinlikle bekliyoruz. Ayrıca Tucson'da şu anda 1.6 turbo benzinli 177 beygirlik motor sadece "Power Edition" adlı orta seviye bir donanım ile sunuluyor. Umarız aracın yeni jenerasyonunda bu güçlü motor, ülkemizde N-Line adlı sportif donanım paketiyle de kombine edilir.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Hyundai marka sıfır otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 11.9.2020
Yorum Yap