Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Ioniq Artık Hyundai’nin Yeni Alt Markası!
Abone Ol

Bilmeyenler için belirtelim; Ioniq aslında Hyundai tarafından bir otomobil modeli ismi olarak kullanılıyor. Ancak Hyundai’nin elektrik enerjisi konusundaki planları, bu ismin kapsamının daha da büyütülerek bir alt marka haline getirilmesini sağlamış. Peki, bu yeni markanın amacı ve planları neler?

 

 

2018 yılında Türkiye'de yılın otomobili ödülünü almayı başaran Hyundai Ioniq, Güney Koreli üretici için farklı kapıları açmaya hazırlanıyor. Hyundai, yaptığı resmi açıklamada bu ismin artık EV (elektrikli) modeller üreten bir alt marka olduğunu açıkladı.

London Eye'da ilginç bir ışık şovu ile tanıtılan yeni alt marka, ilk aşamada üç yeni modele kavuşacak. Karşımıza çıkacak ilk model olan Ioniq 5Hyundai 45 Concept modelini taban alan bir crossover olacak. Modelin 2021 yılının ilk günlerinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Ioniq'in kemiklerini oluşturacak üçlünün ikincisi ise Ioniq 6 sedan olacak. Bu yıl çarpıcı tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine toplayan Prophecy konseptini temel alacak olan Ioniq 6, 2022 yılında bizlerle olacak.

 

 

Ioniq 7 isimli SUV ise bu üçlünün en büyüğü ve tamamlayıcı parçası olacak. 2024 yılında çıkış yapması beklenen model hakkında pek fazla detay bulunmuyor. Fakat Ioniq ailesindeki çift numaraların sedanlara, tek numaraların ise crossover ve SUV modellere ait olacağı netleşti.

Güney Koreli üreticinin yeni alt markası, Electric Global Modular Platform adı verilen altyapıya sahip araçlarla karşımıza çıkacak. E-GMP, üreticinin maliyet kanadında elini rahatlatacağı gibi model çeşitliliğinin artmasında da büyük rol oynayacak.

Hyundai, Ioniq modellerinin "kullanıcı odaklı" olduğunu vurguluyor. Kabin içerisinde "akıllı bir yaşam alanı" sunacak olan Ioniq modelleri, yenilikçi tasarımları ve son teknoloji donanımlar ile dikkat çekecek.

Güney Koreli üretici Ioniq ile birlikte 2025 yılında yılda 560.000 EV satmayı hedefliyor.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Hyundai marka sıfır otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 10.8.2020
Yorum Yap