Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
KIA Stonic Hibritlendi!
Abone Ol

Tabii bu değişimi bir makyaj operasyonu olarak algılamamak lazım. Çünkü Stonic’teki değişim daha çok değişen piyasa koşullarına bir ayak uydurma aslında. Ayrıca aracın satışına başlanalı üç yıl geçtiğini de düşünürsek bazı eklemelerin yapılması gerekmekteydi. KIA, bu eklemeyi çevreci bir motor seçeneği ile gerçekleştirmiş.

 

 

KIA’nın Hyundai Kona temelli B crossover modeli yavaş yavaş eskimeye başladı ancak Avrupa pazarında satışlar halen gayet iyi: 150.000'den fazla Stonic şimdiye kadar yeni sahibine kavuşmuş.

Ancak KIA, biraz yaşlanmaya başlayan kompakt sınıf crossover modelini tazelemeye karar vermiş. Fotoğraflarını göreceğiniz araca uygulanan değişimler makyajdan ziyade model yılı güncellemesi denebilir ancak KIA, dersine iyi çalışmışa benziyor.

KIA'nın 2021 Stonic'te yaptığı en büyük değişim, Koreli markanın bir dizi modelinde kullanmaya başladığı hafif hibrit sistemi B-crossover yelpazesine de eklemiş olması. Hacmi 1.0 litre olan T-GDI turbo benzinli motor ve 48 Volt'luk ikincil bataryanın gelişi ile araç 100 ve 120 Ps güç çıkışı sunan iki farklı versiyona kavuştu.

 

 

Hem 6 ileri manuel, hem de 7 ileri DCT şanzıman ile eşlenebilen modelin çift kavramaya sahip vites kutusundaki 200 Nm'lik tork değeri ise Kappa 1.0 T-GDI'a göre %16'lık bir artışı temsil ediyor. Hangi şanzımanı seçerseniz seçin, 2021 Stonic'in hafif hibrit versiyonları 125 Km sürate kadar motoru koşullar oluştuğunda devreden çıkararak yakıt tüketimini düşürebiliyor.

KIA, hazır eli değmişken diğer motor seçeneklerini de sürülebilirlik, verimlilik ve karbon dioksit emisyonu alanında güncellemeyi de ihmal etmemiş. 100 Ps gücündeki 1.0 T-GDI motor artık 5 yerine 6 ileri manuel şanzıman ile gelirken opsiyonel 7 ileri DCT de müşterilere sunulmuş. 1.2 litrelik atmosferik motorun güncel versiyonu ise 84 Ps gücünde.

Koreli üretici yeni Stonic'e ADAS adını verdiği ileri sürüş destek sistemlerini de ekleme imkânı sunuyor. Paket kapsamında ön çarpışmadan kaçınma asistanı, şerit takip asistanı, sürücü dikkat uyarısı, kör nokta uyarısı, kör noktadaki kazadan kaçış asistanı, şerit merkezleme yardımcısı, akıllı hız sınırı asistanına sahip hız sabitleyici gibi donanımlar yer alıyor.

 

 

Tasarımda ise yeni LED farlar haricinde 2021 Stonic'in incelediğimiz araçtan pek farklı olduğunu söyleyemeyiz. Azur Mavi ve Fırtına Gri adlı iki yeni renk ise Stonic kartelasına eklenmiş. Zest Sarı adlı yeni tavan rengi seçeneğinin de sunulduğunu not edelim.

KIA, 2021 Stonic'in siparişlerini Avrupa'da senenin üçüncü çeyreğinde, Birleşik Krallık'ta ise dördüncü çeyrekte açmayı planlıyor. Aracın Türkiye'deki örnekleri şu anda 149.900 TL ile 202.900 TL arasında değişen fiyatlarla 1.2 MPI, 1.4 MPI ve 1.0 T-GDI motorlar ile satışta. 2021 Stonic'in ülkemize ne zaman geleceği şimdilik bilinmiyor.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak KIA marka otomobil için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 7.8.2020
Yorum Yap