Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Nissan’ın Elektrikli SUV’u Ariya Kendini Gösterdi!
Abone Ol

CEO değişikliği, Amerika pazarındaki süregelen yetersiz satış rakamları gibi sorunların ardından Nissan yeniden toparlanmak ve geleceğe bir adım daha yaklaşmak için elektrik gücüne yavaş yavaş geçiş yapıyor. Bu adımlardan belki de en kritik olan elektrikli SUV Ariya’ya bir göz atalım.

 

 

Coronavirüs salgınının açtığı yarayı kapatmak için 20 ayda 10 yeni model stratejisini sürdüren Nissan, elektrikli SUV'si Ariya'nın örtüsünü kaldırdı. Bir süredir teaser kampanyası süren Ariya, aslında 2019 yılında bir konsept olarak doğmuştu.

Nissan, tasarım departmanında da konsept modele sadık kalmayı tercih etmiş. Markanın görece tutucu tasarım dilinden oldukça uzakta olan bu yeni dizayn, yeni Nissan modellerinin DNA'sını da oluşturacak gibi duruyor.

 

 

Tabi ki Ariya'nın satışlarında sadece tasarımının etkisi bulunmayacak. Nissan, kullanıcılar için bol bol motor seçeneği tasarlamış. Aracın giriş versiyonunda önden çekiş ve 218 Ps güç üretebilen tek bir elektrikli motor bulunuyor. Fakat çift motorlu AWD versiyona geçiş yaparsanız bu güç seçeneği 394 Ps güç ve 600 Nm torka yükseliyor.

AWD çift motor türevleri aynı ivmelenmeye 5.1 saniyede ulaşabiliyor. Baz versiyon 159 Km azami hız ile sınırlandırılırken, çift motor AWD versiyonu 200 Km maksimum hıza sahip.

 

 

İlk olarak Japonya'da satışa sunulacak tamamen elektrikli SUV, 90 ve 65 kWh'lık batarya seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Büyük olan yaklaşık 485 Kilometre menzil sunarken, küçük olan 65 kWh'lık batarya da bu rakam 360 kilometreye kadar düşüyor.

Performansı isteyen kullanıcıların ise pratiklikten ödün vermesi gerekecek. AWD çift motorlu versiyonların bagaj kapasitesi, eklenen donanım ile birlikte, 468 litreden 415 litreye kadar düşüyor. Modellerin ağırlığı da 1.8-2.3 ton arasında değişiyor.

 

 

Yaşam alanında ise 12.3 inç büyüklüğünde gösterge paneli ile birleşen bir bilgi eğlence sistemi bulunuyor. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı sunan Ariya, yakın zamanda Amazon Alexa desteği de barındıracak. Nissan, aracın günden güne güncelleneceğini açıklarken modelin Japon üreticinin son model güvenlik sistemleri ile donatıldığını da ifade etti.

Nissan Ariya, 2021'in ortalarında önce Japonya'da ardından ABD'de satışa sunulacak.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Nissan marka otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 16.7.2020
Yorum Yap