Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Türk Otomotiv Sektörünün 2020 Yılı İlk 6 Aylık Karnesi Nasıl?
Abone Ol

Hepimizin bildiği ve farkında olduğu üzere tüm dünyada otomotiv sektörü 2020 yılında son derece zor dönemler geçiyor. Ülkemizde sektörün durumunu değerlendirmekle görevli kuruluş olan Otomotiv Distribütörleri Derneğinin 2020 yılının ilk altı ayında nasıl bir performans sergilediğini gösteren yazımız ile sizlerleyiz.

 

 

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) yılın ilk yarısının değerlendirmesi raporu geldi. Coronavirüs salgını dolayısı ile zor günler geçiren sektör, Haziran ayında rekor bir yükseliş yaşayarak yüzde 108.7 oranında artış yaşadı.

ODD'nin verilerine göre yılın ilk yarısında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 30.2 oranında genişledi. Ayrıntı vermek gerekirse bu yılın ilk altı ayında toplam 254.068 adet satış yapıldığı gözlemlendi. Sadece otomobil satışları toplam rakamın 203.595 adedini oluşturdu. Bununla birlikte hem hafif ticari araç pazarında hem de otomobil pazarında yüzde 30.2 yükseliş kaydedilmiş.

 

 

Sadece 2020 yılının Haziran ayına bakıldığında da rakamlar umut verici. Normalleşme sürecinin de etkisi ile birlikte otomobil ve hafif ticari pazarı bu yıl Haziran ayında, geçtiğimiz yıla göre, tam yüzde 66.3 oranında artmış.

Otomobil pazarı bu dönemde yüzde 58.4 yükseliş gösterirken, hafif ticari pazarı rekor kırarak yüzde 108.7 oranında artmış. Toplam 70.973 adet satış yapabilen pazarın 57.067 adetlik kısmı, otomobillerden oluşuyor.

Yılın ilk altı ayında yapılan incelemelerde otomobil pazarının yüzde 85.7'sini yine vergi oranı düşük A, B ve C segmentine ait araçlar oluşturduğu görülüyor. Bununla birlikte Türkiye'deki otomobil kullanıcılarının 2020 yılının ilk altı ayında tercihi yine sedan modeller olmuş. İkinci sırayı ise yüzde 27.6'lık payı ile SUV'ler almış.

 

 

Benzinli otomobil satışları günden güne artarak, pazar payının yüzde 50.1'lik kısmını ele geçirmiş durumda. Bu süreç boyunca toplam 173 adet tamamen elektrikli, 5704 adet ise hibrit otomobil satışı gerçekleşmiş. Çevrecilik açısından güzel bir haber!

Otomatik şanzıman tutkumuz da büyüyor. Günden güne standart hale gelen otomatik şanzımanlar, yılın ilk altı ayında satılan araçların yüzde 69.6'sını oluşturmuş. 

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak istediğiniz marka sıfır otomobil için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 7.7.2020
Yorum Yap