Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
İşte Yeni Citroen C4 Hakkında Her Şey!
Abone Ol

Farklı tasarımı ile Citroen’in genlerine sahip olan C4, ikinci nesliyle resmen karşımızda. Marka tarafından önce tasarım görselleri, ardından da teknik verileri açıklanan aracın tüm detaylı bilgilerini tek bir yazıda topladık. Bakalım C4, SUV’lara göz kırpan tasarımının altında neler vadediyor?

 

 

Her ne kadar kendisi bir crossover gibi görünüyor olsa da Fransız üreticinin bir "hatchback" olarak lanse ettiği yeni Citroen C4'ün tampon eteklerinde ve marşpiyelerinde SUV benzeri ufak plastik korumalara yer verilmiş.  

Markanın güncel tasarım düzeni olan ayrık far düzeni ile C5 Aircross'a göz kırpan yeni C4, ondan farklı olarak daha eğimli bir yüze sahip ve gündüz sürüş LED'leri ile far ampulleri birleşince "X" şeklini oluşturuyor.

 

 

C3 Aircross ve C5 Aircross ile ön bölümde benzeşen yeni C4'ün arka tarafında da bu X formunu görebiliyoruz.

Son derece eğimli tavan çizgisinin başlangıç kısmından uzanan spoylerin altında stop grubuyla dik açıyla kesişen ikincil bir aydınlatma elemanına yer verilmiş. Bize biraz Mitsubishi Eclipse Cross’a benzemiş gibi geldi. Ancak Citroën tasarımcılarının cesur kararlarına şapka çıkarmamak elde değil.

İç mekanla ilgili fazla görsel paylaşılmasa da PSA Grubunun dijital gösterge ve multimedya ekranları öne çıkarken, vitesin olması gereken yerde bolca saklama gözlerinin olması mantıklı bir karar olmuş.

 

 

Gelelim teknik verilere. PSA Grubu'nun CMP platformuna oturtulan modellerden elektrikli C4 (eC4), 136 Ps güç ve 260 Nm tork üretebiliyor. Gücünü 50 kWh'lık bir bataryadan alan aracın 350 kilometre menzil sunacağı da belirtilmiş. Bu değerler yeni Mokka’dan tanıdık gelecektir.

Elektrikli versiyon, geri kazanımlı fren sistemi ile de frenleme ve yavaşlama esnasında bataryalarını şarj edecek. Eco, Normal ve Sport modları arasında geçiş yaptığınızda bataryanın güç dağılımı buna göre değişecek.

 

 

ë-C4, standart olarak 11 kW'lık şarj girişi ile geliyor. Eğer geleneksel çıkışları kullanırsanız aracı şarj etmek yaklaşık 5 saat sürüyor. 100 kW'lık hızlı şarj istasyonları ise aracı yarım saatte yüzde 80 şarja getirebiliyor.

Geleneksel motorları kullanacak C4 ise beş farklı motor seçeneği ile geliyor. Bunların üçü benzinli 1.2 litrelik üç silindirli turbolu Puretech motorlar olacak. Puretech motorların gücü 100 Ps güç ile başlayarak ve 155 Ps’e kadar uzanacak. En güçlü benzinli seçeneklerde 8 ileri vitesli ZF otomatik şanzıman opsiyonu da sunulacak.

Kalan iki seçeneği ise dört silindirli dizel güç üniteleri tamamlıyor. BlueHDi isimli üniteler 110 Ps güç ile başlayıp, 130 Ps’e kadar çıkacak ancak bu motor sadece otomatik şanzıman ile satışa sunulacak.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Citroen marka otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 2.7.2020
Yorum Yap