Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Peugeot 308 Sınıfındaki Yerini Sağlamlaştırmak için Tekrar Makyajlandı!
Abone Ol

Peugeot 308, ikinci nesliyle beraber neredeyse sekiz yıldır satışta. Markanın gelecek planlarının gerçeğe dönüştüğü ilk modellerden birisi olan kompakt hatchback, yeni nesli beklenirken şaşırtıcı bir şekilde ikinci bir makyaja tabi tutuldu. Bakalım bu makyaj ile neler değişmiş?

 

 

2013'ten beri yollarda olan ikinci jenerasyon Peugeot 308, ilginç bir şekilde bir makyaj daha gördü. Aslında 2017 yılında kapsamlı bir yanileme geçiren Fransız kompakt hatchback’in üçüncü nesli için bekleyiş sürerken minik bir güncelleme daha gördü. İkinci makyaj operasyonu, ilkine nazaran daha yüzeysel ve zor anlaşılan değişimlere sahip.

Yaklaşık 3 senedir piyasada olan makyajlı Peugeot 308 aslında yaşına göre hala oldukça modern görünen bir otomobil. Fransız üretici, yaptığı ufak dokunuşlar ile aracı son dönemde teknoloji konusunda büyük adımlar atan Volkswagen Golf 8 ve SEAT Leon 4'e karşı daha güçlü yapmayı hedeflemiş olabilir. Yeni dijital gösterge paneli ve 10 inç boyutlu multimedya ekranı, bu alanda görebileceğimiz yenilikler.

 

 

Tasarım konusundaki değişimleri görmek içinse oldukça dikkatli birisi olmak ya da sıkı bir Peugeot hayranı olmak gerekiyor. Renk paletine eklenen Vertigo Blue, aslında Peugeot 2008 modelinden aşina olduğumuz tanıdık bir ton. Üst paketlerde sunulan "Black Pack" opsiyonu ise ön ızgara, logo, sinyal ve sis lambası çerçevesi, cam çerçeveleri, station wagon versiyonda tavan rayları ve 18 inç çaplı elmas kesim jantlar gibi yerlere eklenen siyah detaylar ile 308'e daha spor bir duruş katıyor.

Kaputun altına baktığımızda ise pek bir yenilik olduğunu söyleyemeyiz. Üç silindire sahip 1.2 turbo benzinli PureTech motor 110 Ps ve 130 Ps güç seçenekleri sunarken 1.5 BlueHDi adı verilen dizel ünite 100 Ps ve 130 Ps seçenekler ile alınabiliyor. Ülkemizde zaten iki motor tipinin de güçlü versiyonları hâlihazırda satışta. 100 ve 110 Ps gücündeki giriş paketlerinde sadece manuel şanzıman sunulurken güçlü modellerde tek şanzıman seçeneği EAT8 tam otomatik 8 ileri tork konvertörlü şanzıman.

 

 

Avrupa'da WLTP emisyon kurallarından dolayı sıkıntıya düşen 308 GTi ise ilginç şekilde yelpazede kendisine yer bulmaya devam etmiş. 263 Ps güç, 340 Nm tork üreten 1.6 PureTech motor kilometre başına 169 g CO2 salımı yaptığı için bu kıtada 2.049 € cezaya tabi tutulacak.

Peugeot herkesi şaşırtarak güncel 308'i tazeledi ancak yeni nesil üzerindeki çalışmaların da devam ettiğini biliyoruz. Yeni nesil 308’i görmemiz muhtemelen önümüzdeki yılın sonlarını bulacaktır.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Peugeot marka otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 12.6.2020
Yorum Yap