Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Büyük Ön Izgarasıyla Yeni BMW 4 Serisi Karşımızda
Abone Ol

Evet, hepimiz bugünün geleceğini otomobil severler olarak bekliyorduk. İlk casus fotoğrafları geçtiğimiz senelerde internete düştüğünde, G22 kasa kodlu ikinci nesil 4 Serisi için özellikle tasarımı düşünüldüğünde endişelenmeye başlamıştık. Peki, endişelerimize sebep olan ön tasarımından bağımsız olarak yeni 4 Serisi nasıl bir otomobil?

 

 

İkinci nesil BMW 4 Serisi artık bizlerle. Daha önce kamuflajlı prototipini kullandığı G22 kodlu coupe, tahmin edebileceğimiz üzere devasa böbrek ızgarasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bahsi geçen ızgaralar, gerek fabrika içi casus fotoğraflar, gerek test sırasında kamuflajlı görseller, gerekse de sızdırılan katalog fotoğrafları ile halihazırda ciddi bir tepki toplamıştı. Tabii bu tepkinin olumlu olmadığı da bir gerçek.

 

 

Geçen sene Frankfurt'ta sergilenen Concept 4'dan bolca iz taşıyan yeni 4 Serisi, altyapı mimarisini paylaştığı G20 BMW 3 Serisi'nden tasarım olarak kendisini ayırmayı başarmış. Bu bağlamda önceki nesil F30 ve F32’in aşırı fazla benzemesi durumu da tekrarlanmamış oldu. Değişiklikler arasında ön bölümü domine eden böbrek ızgara, yeni BMW modellerinin çoğunun aksine kaput ile birleşmiyor. Burada biraz daha 2 Serisi Gran Coupe havası esiyor ki farları da 3 Serisi'nden farklı olarak tek parça halinde tasarlanmış. Büyük böbrek ızgara, ön tampon tasarımının da benzersiz olmasını sağlamış.

 

 

G20 3 Serisi'nin aerodinamik kapı kollarını taşıyan yeni 4 Serisi, profilde göze oldukça hoş geliyor; zira basık ve sportif formlu kabin tasarımı sayesinde tavan çizgisi bagaj kapağı ile çok hoş bir biçimde birleşiyor. Burada dikkatli bakıldığında 5 Serisi ve 7 Serisinden alıntı yapan bir ön çamurluk arkası hava çıkışının olduğu da seçilebiliyor. Arka tasarım ise stop dizaynı açısından 2 Serisini andırıyor fakat BMW'nin burada diğer modellerinden ayrışan, daha farklı bir çizgi tutturduğunu belirtmekte fayda var.

Böbrek ızgarayı bir kenara bırakırsak esasında G22 4 Serisi'nin gövdesi son derece oranlı ve gözünüzü okşayan hatlara sahip. Bunda en önemli etken hem ön hem de arka camların daha köşesiz ve sade tasarlanmış olmasının etkisi var. Tabii aracın 3 Serisi'ne göre 57 mm daha alçak olması ve arka iz genişliğinin 23 mm artmış olması da bir başka faktör.

 

 

İç mekanda ise bahsettiğimiz yükseklik farkı harici yeni 4 Serisi fazlasıyla tanıdık; sadece 21 mm daha alçağa oturmanız ve farklı kapı panelleri haricinde G22, tasarımının geri kalanını yeni G20 3 Serisi'yle paylaşıyor.

Standart spor koltukları da gayet başarılı duran 4 Serisi'nde ekstra ücret karşılığında havalandırmalı ve entegre başlıklı yekpare M Sport koltuklar da alınabiliyor.

Arka kısmın görsellerine baktığımızda, burada oturacak yolcuların rahat etmesiyle beraber fonksiyonellik olarak iddialı olan 4 Serisi, markanın açıklamalarına bakılırsa 1.85 boyundaki insanlara da yeterli bir alan sunuyor. Bagaj hacmi ise eskiye oranla 30 litre büyüyerek 440 litreye çıkmış.

iDrive multimedya sistemi, bağlanılabilirlik özellikleri ve sürüş asistanları da 3 Serisi'yle tamamen aynı.