Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Volkswagen’den Yeni Elektrikli Otomobiller ve Türkiye Fabrikası Haberleri!
Abone Ol

“Halk Arabaları” üreten otomobil devi Volkswagen, yüksek performans departmanı olarak bilinen Volkswagen R’ın artık elektrikli otomobiller üretmek için çalışacağını açıkladı. Ayrıca Volkswagen’in tabiri caizse “yılan hikayesine” dönen ülkemizde kuracağı fabrika ile ilgili de yeni gelişmeler var…

 

 

R Departmanına Yeni Görev!

 

Volkswagen, elektrik enerjisi kullanımı konusunda son derece atılgan ve açık bir marka olmasıyla biliniyor. Kendisinden bu konuda beklenen “açıklığa” uygun olarak Volkswagen, şimdi de R departmanını elektrikli performans araçları sunan bir alt markaya dönüştüreceğini duyurdu.

Top Gear’a konuşan Volkswagen Grubu yönetim kurulu üyesi Jürgen Stackmann, gelecekteki R modellerinin yalnızca heyecan verici araçlar olmakla kalmayıp aynı zamanda elektrikleneceğini söyledi. “R’ın geleceği elektrikli olmalı” diyen Stackmann, “İki buçuk yıl önce başladığımız işi sürdürüyoruz. O zamanlar elektrikli araçlarımız yoktu ama heyecan verici modeller vardı. Şimdi işi daha ileri götürüyoruz ve elektrikleniyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

R markasının elektriklenme süreci resmen başlamış durumda. Kısa süre önce tanıtılan Touareg R, hibrit üniteye sahip ilk R modeli olma özelliğini taşıyor. Otomobil, 366 beygir güç üreten 3.0 litrelik V6 motor ve 130 Ps’lik elektrikli motorun birleşmesiyle 456 Ps sunuyor.

Dünya çapında birçok pist rekoru kıran ID.R’ı da eklemekte fayda var. Elektrikli performans aracı, R departmanından gelecek ateşli modellerin habercisi. Yakında güncel Volkswagen modellerinin tamamına yakınının elektrikli R modellerini görmeye başlayacağız.

 

Volkswagen Türkiye Fabrikası İçin Arazi Seçildi İddiası!

 

 

Volkswagen’in ülkemizdeki en güncel eylemlerinden bir tanesi de fabrika açma konusudur. Ülkemizin Suriye’de devam eden iç savaşa müdahalesi sebebiyle Alman marka fabrika yatırımını süresiz olarak ertelediğini açıklamıştı. Fabrika yatırımı için Türkiye dışında bir yer düşünmediği öğrenilen Volkswagen, Manisa merkezli yeni bir şirket bile kurmuştu.

Öte yandan kısa zaman önce, markanın Türkiye’ye kuracağı fabrika ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Volkswagen'in üretim tesisini kurabilmesi için tam 4.000 dönümlük alan tahsisinin gerçekleştiğini öne sürdü. Dikkat çeken açıklama, Volkswagen'in Türkiye yatırımını yeniden gündeme getirdi.

Akcan'ın iddiasına göre Volkswagen için tahsis edilen arazi Manisa'nın Muradiye ilçesinde yer alıyor ve bu arazinin yaklaşık 1.000 dönümlük bir bölümünü Muradiye Fidanlığı oluşturuyor. Yıllık 5 milyon fidan kapasitesi bulunan arazinin önce hazineye devredildiği ardından da Volkswagen'e tahsis edildiği söyleniyor.

Volkswagen’in Manisa'ya yapacağı yatırımın 1.5 milyar euro civarında olacağı ve fabrika kapasitesinin yıllık 300 bin adet olacağı belirtilmişti. Marka bu üretim tesisinde ağırlıklı olarak sedan modeli Passat ve grubun çatısı altında bulunan Skoda’nın Superb modelini üretmeyi planlıyor. Gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız…

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Volkswagen marka otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

 

Yayınlama Tarihi: 20.5.2020
Yorum Yap