Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Artık Yeni Otomobillerde Bu Donanımlar Standart Olacak…
Abone Ol

Resmi Gazetede yayınlanan habere göre ülkemizde satılan tüm otomobillerde artık acil durum fren sistemi ve şeritte tutma, sürücü dalgınlık uyarı sistemi, şerit takibi sistemi, kör nokta uyarı sistemi, akıllı hız destek sistemi standart olarak sunulmaya başlanacak. Ayrıntılar yazımızda…

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kara yollarında can ve mal güvenliğini korumak için tasarladığı yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Uluslararası yönergeler dikkate alınarak yapılan bu yönetmelikte, yeni otomobillerde zorunlu olacak güvenlik donanımları ve çalışma sistemleri belirlendi.

Yönetmelikteki bilgilere göre acil durum fren sistemi ve şeritte tutma, sürücü dalgınlık uyarı sistemi, şerit takibi sistemi, kör nokta uyarı sistemi, akıllı hız destek sistemi gibi donanımlar zorunlu hale gelecek.

Bununla birlikte yayınlanan açıklamada "olay veri kaydedicisi" olarak geçen kara kutu benzeri bir sistemin de zorunlu hale geleceği belirtilmiş. Bu sistemin 2017 yılından beri zorunlu hale getirileceği söyleniyordu.

 

Standart Olan Yeni Donanımlar:

 

Acil Durum Fren Sistemi:

 

 

Acil Durum Fren Desteği/Sistemi (Brake Assist System, Fren yardım sistemi ismiyle de bilinir), otomotiv sektöründe herhangi bir acil durumda frenlerdeki basıncı artırarak daha kısa mesafede aracın durmasına yardımcı olan fren sistemine verilen isimdir. BAS'ın görevi herhangi bir acil durumda sürücünün hızlı ama düşük kuvvetle fren pedalına basmasını algılayarak, frenlere azami fren basıncını uygulamaktır. Bu sistem tekerleklerdeki kızaklama eğilimini engellemek için ABS sistemi ile desteklenmiştir.

 

Şerit Takip Sistemi:

 

 

Karayolu taşımacılığı terminolojisinde, Şerit Takip Sistemi, otomobil yollarında araç şeritten çıkmaya başladığında, (döneceği yönde bir dönüş sinyali verilmedikçe) sürücüyü uyarmak için tasarlarmış bir mekanizmadır. Bu sistem, çarpışmaların ana nedenlerini ele alarak kazaları en aza indirmek amacıyla tasarlanmıştır: sürücü hatası, dikkat dağınıklığı ve uyku hali.

 

Kör Nokta Uyarı Sistemi:

 

 

Kör Uyarı Sistemi, aynalardan görülemeyen yan taraftaki veya arkadaki diğer araçları tespit eden araç tabanlı ve sensörlü bir sistemdir. Uyarılar görsel, sesli, titreşimli olabilir.

 

Yorgunluk Algılama Sistemi:

 

 

Sürücü Yorgunluk Tespiti, sürücünün uykusuzluğundan kaynaklanan kazaları önlemeye yardımcı olan bir araç güvenliği teknolojisidir. Çeşitli çalışmalar, tüm trafik kazalarının yaklaşık % 20'sinini belirli yollarda ise %50'ye yakınının yorgunlukla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Mevcut sistemlerin bazıları sürücünün karakterini öğrenir ve ne zaman uykusunun geleceğini tahmin edebilir.

"Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar için Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği" olarak adlandırılan yeni yasanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak istediğiniz marka otomobil için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 15.5.2020
Yorum Yap