Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Audi’den Yeni Zırhlı A8 Hamlesi ve Multimedya Teknolojisi!
Abone Ol

Audi’nin amiral gemisi ve makam otomobili olarak bilinen A8, devlet başkanları tarafından da kullanılan başarılı bir model. Önemli kişileri taşıyan otomobil, güvenliğin daha da arttırılması için Audi tarafından zırhlandırılarak Security ismiyle satışa sunuldu. Öte yandan Alman marka yeni multimedya sistemi MIB3’ü de göstererek dijitalleşme planlarını tanıtmış oldu…

 

A8 L’nin Zırhlı Versiyonu Security

 

 

Rakibi Mercedes Benz, yeni makam aracını test ededursun, Audi kendi amiral gemisini güçlendirmeye devam ediyor. İlk bakışta bahsi geçen Audi A8L’nin standart olduğunu düşünmek mümkün; zira aracın tavanın sadece LED bir ikaz lambası var. Ancak Rusya'da duyurulan A8L Security ,aslında pek çok güvenlik ekipmanı ve zırh içeren bir özel versiyon. Yolcu bölümü korumalı olan araçta VR9 kodlu, 10. Sınıf dayanıma sahip kurşun geçirmez camlar da bulunuyor.

Öte yandan az önce de belirttiğimiz gibi, Security modeli standart bir A8 L’den ciddi farklılıklara sahip; 3.874 Kg’a çıkacak bir fark hem de! Bu farklılıklar arasında gövdenin altında, çamurluk davlumbazlarında, yakıt tankında ve kaput altında nozüllere sahip yangın söndürme sistemi, telsiz iletişimine izin veren zırhlı elektronik kutusu ve ekstra bir batarya bulunuyor.

 

 

A8L Security, run-flat sistemi sayesinde 80 Km hızda, 80 Km kadar patlak lastiklerle gidebiliyor. Eğer araç, kapıları normal yollarla açılamayacak bir konuma girerse de tıpkı hava yastıklarında olduğu gibi piroteknik, yani patlama bazlı bir sistem devreye giriyor ve kapılar ile gövdeyi bağlayan menteşeler parçalanıyor. Dış ortamda fazla kirletici etken olması durumunda hava girişine neden olabilecek boşlukları kapatan A8L Security, bir süreliğine klima çıkışlarından solunabilir havada pompalayabiliyor.

Security versiyonu orijinalinde standart bir A8L'yi temel alıyor ancak kaput altında S8'den tanıdığımız çift turbo beslemeli V8 görev yapıyor. 571 Ps güç, 800 Nm tork sağlayan ünite neredeyse 4 ton çeken bu otomobilin 6.3 saniyede 0’dan 100 Km’ye ulaşmasını sağlıyor. Ekstra ağırlık dolayısıyla S8'de 250 Km ile sınırlı azami hız, A8L Security'de 210 Km'ye düşürülmüş.

Daha önce test aşamasında gördüğümüz Mercedes-Benz S-Serisi Guard ile rekabet edecek olan Audi A8L Security'nin fiyatı Rusya'da opsiyonlar hariç 55.135.875 Ruble'den (günümüz kuruyla yaklaşık 5.233.270 TL) başlıyor ve aracın tamamlanıp teslim edilmesi 3-6 ay sürüyor.

 

Audi’nin Yeni Bilgi Eğlence Sistemi

 

 

Ingolstadt’lı markanın bir başka hamlesi de multimedya sistemi ile ilgili. Audi, yaptığı açıklamada 2021 modellerinin çoğunun MIB 3 (Modüler Bilgi-Eğlence Araç Seti) adı verilen 3. nesil bilgi eğlence sistemine sahip olacağını duyurdu.

MIB 3, görünümde herhangi bir değişiklik olmayacak. Kısa tasarımsal fark olmasa da sistemin işlem yapma hızı 10 kat artacak. MIB 3 bilgi eğlence sisteminin belki de en dikkat çeken özelliklerinden biri, kapsama dışında olsa bile sürücülerin yerel radyoları dinlemeye devam edebilecek olması. Yeni Audi sistemi, standart radyo yayının yeterli olmadığı durumlarda internetten yardım almaya çalışacak. Elbette bu sistemi uygulayabilmek için de arabaya veri akışını sağlaması gerekiyor. Bu da Audi Connect Prime veya Plus aboneliğine sahip olmanızı gerektiriyor.

Audi’nin şu an mevcut bilgi eğlence sistemi Linux tabanlı bir işletim sistemine sahip ve sesli kontrolü destekliyor. Audi, yeni güncellemede otomobilinize sesli komut verebilmeniz üzerinde de çalışıyor.

 

 

MIB 3 bulunan araçlarda, önceki uygulamalardan daha güçlü olan ve şimdi sekiz cihaza kadar bağlantı sunan bir araç içi Wi-Fi erişim noktası bulunacak. Audi, giriş Wi-Fi paketinin, ses akışı ve uzaktan çalışma uygulamaları için optimize edildiğini, Audi Connect Plus müşterileri için 1 Gbps LTE Advanced Pro modem aracılığıyla tam hızlı, sınırsız Wi-Fi’ye eriştim imkanı olduğu da belirtmekte fayda var.

Bilgi eğlence sistemi güncellemesiyle birlikte Audi bu yıl teknoloji tabanlı birkaç değişiklik daha yapmayı planlıyor. Amazon Alexa destekli yeni bilgi eğlence sistemi ilk defa 2021 Audi A4, A5, A6, A7, A8, Q5, Q7, Q8 ve e-tron modellerine gelecek.

Çeşitli yeni özellikler ve üyelikler hakkında henüz bir fiyat belirlenmemiş. Fakat bu yılın ikinci yarısından itibaren 2021 modellerine güncellemeler gelmeye başlayacağı bilgisi Audi tarafından doğrulanmış vaziyette.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Audi marka otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 14.5.2020
Yorum Yap