Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Yeni S Serisi Dış ve İç Tasarımını Gösterdi!
Abone Ol

Altıncı nesil S Serisi, 2014 yılından beri pazarda. Lükslüğün ve Alman otomotiv sanayisinin en üst noktalarından birisi olan Mercedes’in amiral gemisi, bir süredir yeni neslinin prototipini test ediyor. Yakın zamanda ise bu yeni S Serisinin içini ve dışını daha detaylı görme fırsatı edindik…

 

 

Aylardır kamuflajlı gövdesi ile karşımıza çıkan yeni Mercedes S-Serisi sonunda “eskisine nazaran kamuflajsız” halde yakalandı. Instagram'da cochespias tarafından paylaşılan fotoğraflarda üretime neredeyse hazır bir prototipin tüm detaylarını görme şansımız oldu.

Dışarıdan bakıldığında W223 kodlu yeni S Serisinin, yeni CLS'te kullanılan tasarım diline sahip olduğunu görebiliyoruz. Benzer bir dil CLA’da ve makyajlı E Serisinde de bulunuyor. Arka far takımları sedan kardeşini andıran yeni nesil amiral gemisi, bagaj kapağının ortasından geçen metal bir çıta ile görünümünü sertleştirmiş. Ancak çift egzoz çıkışlarından bir tanesinin sadece görsel amaçlı koyulmuş gibi göründüğünü de belirtelim.

 

 

Mercedes tasarımcıları ızgara tasarımını da değiştirmeye karar vermiş. Güncel modelin daha mütevazi ön yüzünün aksine yeni modelde çok daha büyük tasarlanan ızgara, ön yüzü domine eden ana unsurlardan biri. Bununla birlikte aracın genel dizaynında "devrimsel" tabirine giren değişimler yaşanmamış. Tabi söz konusu otomobil bir Alman olunca bu durum çok da şaşırtıcı olmuyor. Öte yandan ön kısımdaki en önemli değişiklik, S-Serisi'ni diğer modellerden ayırt edebilmemizi sağlayacak, yeni ön far takımı olmuş. Genel hatlarıyla standart Mercedes modellerini andıran bu tasarımların desenleri bir hayli ilginç; hatta benzersiz.

Tabi ki değişimlerin en önemlisi kabin içerisinde yaşanacak. Yeni dikey şekilde konumlandırılmış MBUX bilgi eğlence sistemi, şimdiden başta Mercedes-severler olmak üzere pek çok kişinin tartıştığı en güncel otomobil konusu haline gelmiş vaziyette. Öte yandan dikkat çeken bir başka detay da dijital gösterge panelinin hemen arkasında bulunan büyük boşluk. İlk bakışta art arda konumlandırılmış ikişer adet ekran gibi algılansa da bu “boşluğun” daha farklı işlevleri olması da ihtimal dahilinde…

 

 

Fakat kabinin içerisinde göze çarpan asıl yenilik, üzerinde büyükçe Mercedes logosu bulunduran direksiyon olmuş. Makyajlı E-Serisi'nden tanıdığımız bu direksiyona, geçtiğimiz yıl tanıtılan Vision EQS'te gördüğümüz yatay hava kanalları eşlik ediyor. Bilgi eğlence sisteminin hemen üzerine konumlandırılan bu kanalların tartışma yaratan bir başka öğe olduğunu da ekleyelim.

Fotoğraflanan aracın arka koltuk bilgi eğlence sistemlerine sahip olduğunu da görülüyor. Yani araç içerisinde toplamda 4 adet ekran bulunuyor. Bununla birlikte arka koltuğun ortasında bulunan klima kontrolleri de ufak bir ekrana sahip.

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberleri takip edebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona basarak Mercedes marka otomobiller için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 13.5.2020
Yorum Yap