Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
2020 Peugeot 3008’in Motorlarını ve Donanımlarını İnceledik!
Abone Ol

Bir MPV-SUV melezi olarak ortaya çıkan Peugoet 3008, ikinci nesli ile beraber Fransız markaya hem Kompakt SUV segmentinde güçlü bir yer verdi; hem de Peugeot’nun kalite algısının yükselmesini sağladı. Peki, bu yakışıklı SUV’un donanım ve motor seçenekleri neler? İnceleyelim…

 

İlk İntiba

 

 

Peugeot 3008’in ikinci nesli tanıtılalı üç seneyi geçiyor. Bu süreçte araç, ülkemizde pek çok farklı motor-şanzıman kombinasyonu ve donanım seçeneğine sahip oldu. İkisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere dört adet motor ve iki şanzıman seçeneği sunan 3008'in manuel şanzıman ile alınamadığını ve tüm motorlarının turbo destekli olduğunu da belirtelim. Ayrıca seçeceğiniz motora göre şanzıman ve donanım seçenekleri de farklılık gösteriyor.

Detay vermek gerekirse başlangıç motor seçeneği olan 1.2 litre turbo benzinli Puretech motor (130 Ps) sadece başlangıç seçeneği olan Active donanımda alınabilmekte. Diğer benzinli motor olan 1.6 litrelik turbo benzinli Puretech motor (180 Ps) ise sadece Active ve GT-Line seçeneklerine sahip. İki motordaki tek şanzıman seçeneğinin 8 ileri tam otomatik EAT8 şanzıman olduğunu da ekleyim.

 

 

Dizellerde ise daha ilginç bir durum söz konusu olmuş. Şöyle ki, 1.5 litrelik Blue HDi dizel ünite iki farklı otomatik şanzıman seçeneğine sahip ve seçeceğiniz şanzımana göre alabildiğiniz donanım seçenekleri de değişiyor. Mesela 1.5 dizel motoru altı ileri tam otomatik EAT6 şanzıman ile alırsanız seçebileceğiniz donanımlar Active Life ve Allure Selection oluyor. Ancak aynı 1.5 dizel üniteyi EAT8 şanzıman ile alırsanız donanım seçeneğiniz GT-Line olarak değişiyor. Diğer dizel seçeneğiniz olan 2.0 litrelik BlueHDi motor ise sadece en üst donanım seviyesi olan GT ile alınabilmekte.

 

3008’in Donanımları

 

Active

 

Active donanım, 3008’in başlangıç donanım olarak karşımıza çıkıyor. 1.2 ve 1.6 turbo benzinli Puretech motorlar ve EAT8 şanzıman ile alınabilen Active donanımda dizel motor seçenek sunulmaması bir dezavantaj olmuş.

Opsiyonlar: SPORT PACK (SP): Grip Control / HADC Yokuş iniş destek sistemi / 18” Alüminyum alaşım jantlar, Karartılmış arka camlar, Kablosuz şarj sistemi, Tavan barları. PRIME EDITION (PR): Panoramik açılır cam tavan, Tavan barları, Grip Control / HADC Yokuş iniş destek sistemi / 18” Alüminyum alaşım jantlar, Karartılmış arka camlar, Kablosuz şarj sistemi. SKY PACK (SK): Panaromik açılır cam tavan, Tavan barları

Dış Tasarım: Krom arka tampon çıtası, parlak siyah bagaj şeridi, gövde rengi arak spoiler, gövde rengi kapı kolları, 3D efektli ön ızgara, 17 inç Chicago jantlar.