Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Çin’de Otomotiv Sektörü Yeniden Üretime Başladı!
Abone Ol

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü, o bölgeden başlayarak dünyanın birçok yerinde otomotiv fabrikalarının geçici olarak üretime arı vermesine neden oldu. Artık Çin'den gelen yeni haberlerle göre de dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin merkezindeki üretim faaliyetlerinin yeniden başladığı bilgisi geldi.

 

 

Günümüzde Corona virüsü yüzünden pek çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektörü de ciddi kayıplar ve sorunlarla mücadele ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’den ise yavaş yavaş sektörün yeniden harekete geçtiğine dair haberler geliyor. İşte Çin'de yeniden üretime başlayan markalar...

Tüm dünyayı etkileyen ve her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de durgunluğa yol açan corona virüsü yüzünden otomobil fabrikalarından gelen kapatma kararlarını sizlere daha önceki yazılarımızda duyurmuştuk. Salgının merkezi olan Çin'de ise artık hayat normale dönmeye başlarken daha önceden kapılarını kapatan fabrikalar ve bayiler ise tekrar aktif olmaya başladı. Bu durumda salgının yayılmasındaki düşüş oranı, insanların iyileşmeye başlaması ve insanların dışarı çıkıp normal hayatlarına dönmesi otomobil üreticilerinin faal duruma gelmelerinde en büyük etken oldu. 

 

 

Dünyaca ünlü otomobil markaları uzun bir süre ara verdikleri Çin'de üretime başladıklarını belirtirken, otomotiv analisti Sanford C. Bernstein sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

“Gerçek zamanlı göstergeler, Çin endüstrisindeki hareketliliğin tekrar başladığı yönünde. Açıkçası endüstrinin üretime yeniden başlaması yavaşta olsa hareketlilik içeriyor. İlerleyen günlerde sektör eski haline dönecektir.” dedi.

Alman premium otomobil üreticisi BMWe-posta ile yaptığı açıklamada 17 Şubat itibariyle üretime başladıklarını, “Dünya çapında en önemli pazarımıza orta ve uzun vadedeki iş görünümüne güveniyoruz” ifadelerine yer veriyor. Bir diğer Alman markası Daimler ise Çin'de yer alan fabrikalarının çalıştığını, üretime davam ettiklerini ve burada yer alan bayilerinin de çoğunluğunun yeniden açıldığını belirtiyor. Çin'de üretime yeniden başlayan markalar arasında ise FCA Group, Honda, Nissan, Ford, Tesla, Volkswagen ve Toyota'da yer alıyor.

 

Sektördeki son durumu ve yeni paylaşacağımız gelişmeleri takip edebilmek için Otoboom.com'a Üye olabilir; aşağıdaki butona basarak her markadan modele hayalinizdeki otomobil için avantajlı fiyat tekliflerine ulaşabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 27.3.2020
Yorum Yap