Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Corona Virüsün Otomotiv Sektörüne Güncel Etkileri
Abone Ol

Her ne kadar Covid-19 Virüsünün etkileri çıkış noktası olan Çin’de azalmaya başlamış ve hayat normale dönme evresine girmiş olsa da özellikle Avrupa’da hayatı ve ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Otomotiv sektörü de fabrika kapatmalar, üretme durdurmalar gibi olumsuz sonuçlarla mücadele ediyor…

 

FCA’nın İki Çalışanı Virüs Sebebiyle Hayatını Kaybetti

 

 

Fiat  Chrysler Grubunun ABD’denin Sterling Heights/Michigan’daki Ram fabrikasındaki bir çalışan ile Kokomo/Indiana’daki tesislerindeki bir çalışan maalesef Covid-19 virüsü sebebiyle hayatını kaybetti. Öte yandan şirket yaptığı açıklamada çalışanların ölümüyle ilgili herhangi bir zaman bilgisi paylaşmadı.

Amerikan Birleşik İşçiler Sendikası (UAW) Başkanı Rory Gamble “Bu durum UAW ailesi için çok kötü bir trajedi. Birçok arkadaşımız ve ailesi yaşanan bu salgın durumundan korkuyor. UAW bu virüsün yayılmasını engellemek için elinde gelen her şeyi en iyi şekilde yapıyor.” diye açıkladı. FCA’nın Kuzey Amerikadaki tesislerinde Mart sonuna kadar üretim yapılmayacak.

 

Oyak-Renault Fabrikası da Üretimi Durduranlar Arasına Girdi

 

 

Toyota Türkiye, Honda Türkiye, Ford Otosan, Mercedes Benz Türk derken yerli üretim otomobil üreten fabrikalardan kapanmayan kalmadı gibi. Renault Oyak da bu kervana katıldı ve kepenklerini kapattı. Bursa’da konuşlu tesis, yaptığı açıklama ile 26 Mart itibariyle kademeli olarak üretimini durduracak.

Açıklama şu şekilde “Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri uzun bir süredir yakından takip ediyoruz. Her zaman önceliğimiz olan çalışan sağlığını göz önüne alarak, T.C Sağlık Bakanlığı’nın yönergeleri doğrultusunda önleyici tedbir ve uygulamaları bugüne kadar devreye aldık; almaya da devam ediyoruz. Global tedarik zincirinde yaşanan aksamaları da dikkate alarak Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’ndaki faaliyetlerimizin büyük bir kısmına 26 Mart 2020 tarihi itibariyle kademeli olarak geçici bir süre ara veriyoruz.

 

Benzine İlginç Zam

 

 

Ekonomik durgunluk maalesef akaryakıt gibi ürünlerde ciddi bir fiyat dengesizliği yaratıyor. Geçtiğimiz günlerde benzine yapılan 22 kuruşluk indirimi dün itibariyle Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasının açıklamasına göre 7 kuruşluk bir zam yapıldı.

Yapılan açıklamada “Akaryakıt  ürünlerinde fiyat artışı 26/03/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 7 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” denildi.

 

Volkswagen Grubu 80.000 Çalışanını Dönüşümlü Şekilde Çalıştırabilir