Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Toyota Supra Hem Güçlendi Hemde Özel Bir Donanıma Kavuştu
Abone Ol

Bir efsaneden bugün konuşacağız. İkinci nesil Supra çıkalı daha bir sene ya oldu ya olmadı. Buna rağmen Toyota, işi sağlama alarak Supra GR'ın motor gücünü daha da arttırmış. Ayrıca özel A91 Edition isimli bir donanım da ekleyerek efsanesini ölümsüzleştirmiş. İnceleyelim...

 

 

Toyota Supra’nın bilindiği üzere ilk defa 2.0 litrelik bir motor ile de üretilmeye başlandığını daha önce öğrenmiştik. Mevzubahsi geçen motor, 2.0 litreye, dört silindire sahipti ve 255 Ps güç ile 400 Nm tork üretebilmekteydi. Öte yandan Supra’nın 3.0 litrelik motora sahip bir başka versiyonu ve Toyota’nın ayrıca GT 86 isimli bir başka modeli de bulunuyor. İki model arasını doldurma gayesi güden Supra 2.0, 8 ileri tam otomatik ZF şanzıman ile kombine edilmiş. Bu kombinasyon ile araç 0-100 Km hızlanmasını 5 saniyede tamamlayabiliyor. Aracın maksimum hızı ise 250 Km ile sınırlandırılmış. Böylece Toyota’nın üretimdeki tüm araçları arasında Supra 2.0, güçlü kardeşi Supra 3.0’dan sonra en hızlı ikinci araç olmuş oluyor.

 

 

Tabii küçülen motor hacmi ve turbo takviyesinin araca tutumluluk anlamında da olumlu yansımaları olacağı aşikar. Ancak Toyota bu konuda herhangi bir teknik veri henüz açıklamadı. Supra 30. ile 2.0’ın ağırlık kıyaslamasına baktığımızda is küçük motorlu versiyonun 1443 Kg, güçlü olan 1542 Kg’lık bir değere sahip. Tabii ağırlık dışında 2.0 motora sahip versiyonda tek pistonlu ve daha ufak ve de hafif frenler yer alıyor. 3.0’lık olanda ise performansa uygun olarak dört pistonlu ve büyük frenler var. Donanımsal olarak da küçük motorlu Supra dört hoparlörlü ses sistemi ve manuel ayarlanmalı koltuklara sahip. 3.0’lıkta ise 10 kolonlu JBL marka ses sistemi ve 14 noktadan elektrikle ayarlanabilir koltuklar var. En son olarak da güçlü versiyonda performansı arttırması Aktif Diferansiyel ve Adaptif Süspansiyon bulunuyor.

Ağırlık düşüşü tüm araçta yaşandığından, 50:50 ağırlık dağılımı büyük oranda korunur. Toyota bu konuda açıklama yapmasa da daha hafif olması sayesinde Supra 2.0'ın virajlarda daha iyi bir performans sağalama ihtimali de bulunuyor.

 

 

Gelelim güçlü Supra’yı konuşmaya… GR Supra sahip olduğu sıralı altı silindire sahip 3.0 litrelik turbo beslemeli motorunu ve şasisini 2021 model yılı için revize etmiş. Tıpkı kuzeni BMW M40i gibi GR Supra da 382 Ps güç ve 499 Nm tork üretiyor. Bu değerlerden de anlaşılıyor ki araç 40 Ps güç ve 4 Nm tork artışı yaşamış. Ayrıca aracın 0-100 Km hızlanma süresi de 0.4 saniye düşerek 3.9 saniyeye düşmüş. Toyota mühendisleri ayrıca salınımı azaltmak ve viraj performansını arttırmak için 3.0’da revizelere gitmiş. Ayrıca, elektrikli hidrolik direksiyon (EPS), Adaptif Süspansiyon (AVS), Araç Denge Kontrolü (VSC) ve Aktif Diferansiyel de bu güçlü versiyona göre güncellenmiş.