Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Dünyanın Üstü En Hızlı Açılan Otomobili: Aston Martin Vantage Roadster
Abone Ol

2018 yılında tanıtılan klas-sportif İngiliz Aston Martin Vantage hatırlanacağı üzere coupe karoserli olarak ve “7 ileri manuel” şanzımanı olarak karşımıza çıkmıştı. Aradan geçen iki senenin ardından İngiliz lüks otomobil devi “dünyanın en hızlı üstü açılabilen otomobilini” zevkimize sundu.

 

 

Dediğimiz gibi, Aston Martin Vantage bir sportif lüks otomobil isteyenlerin isteyebileceği her şeyi sunabilen bir otomobil. Mesela modern ve çok hoş duran tasarımı, çift turbo beslemeli V8 silindir düzenli motoru, markaya yakışır kaliteli iç mekanı, hatta 7 ileri manuel şanzımanı gibi. Aslında araçta eksik sayılabilecek tek eksiklik ferahlığı arttırması için açılabilen tavan idi. Artık o eksik de kapandı. Saatler önce tanıtılan Aston Martin Roadster, ismindeki Volante takısını da böylece atmış da oldu.

 

 

Tıpkı Coupe kardeşinde olduğu gibi, Roadster karoserli Vantage de az önce belirttiğimiz 4.0 litrelik çift turbo beslemeli benzinli motora sahip. Motordan 503 Ps güç ve 685 Nm tork elde eden Aston Martin, gücü arka tekerleklere 8 ileri tam otomatik ZF otomatik şanzıman ile aktarıyor. Böylece araç 0-100 Km hızlanmasını 3.7 saniye gibi çok başarılı bir sürede alabiliyor. Öte yandan Coupe’nin aynı süresinin 3.5 saniye olduğunu da ekleyelim.

 

 

Markaya özel olan Z-Fold isimli tavan açılma mekanizması sayesinde Vantage Roadster’ın tavanı ekstra olarak sadece otomobile 60 Kg ağırlık ekliyor ve ayrıca piyasadaki en hızlı üstü açılabilen araç yapıyor. Tavanı açmak toplamda 6.7 saniye sürerken, kapanması ise 6.8 saniye sürmekte. Ayrıca aracın bu işleme 50 Km’ye kadar izin verdiğini de ekleyelim. Unutmadan aracın maksimum hızı ise 306 Km. Tabii bu hızı daha zevkle ve kontrol ile kullanabilmeniz için Aston Martin, Vantage Roadster’a şasi rijitliğini arttıracak şasi takviyeleri, adaptif süspansiyon sistemi, tork yönlendirme ve elektronik diferansiyel kilidi eklemiş. Tabii bu özellikleri coupe’de de görmüştük. Ayrıca araçta Sport, Sport+ ve Track (pist) modları olduğunu da belirtelim.