Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları
Dördüncü Nesil Seat Leon Karşımızda!
Abone Ol

Dört kapılı hatchback ve station wagon karoserlisi tanıtılan İspanyol kompakt otomobil, önceki nesline sadık sportif hatları ve daha teknoloji ve konfor sunan iç mekan vaat ediyor. Kuzenleri Scala ve Golf ile benzer teknolojileri kullanan Leon bakalım nasıl olmuş?

 

 

Dün sizlerle aslında aracın casus fotoğraflarına bakarak tasarımına aşina olmuştuk; ayrıca Seat zaten teaserlar aracılığı ile aracın iç mekanını az da olsa görmemizi sağlamıştı. Az önce de belirttiğimiz gibi Leon’un tanıtımında hatchback ve station wagon olmak üzere iki versiyon var. Eksilen üç kapılı hatchback ise düşük satış rakamları sebebiyle üretilmeyecek gibi duruyor.

 

 

Leon’un tasarımı ciddi şekilde önceki nesline benziyor olsa aslında araçta değişmeyen neredeyse hiçbir şey yok. Ön kısımda ızgara artık daha dik bir açıyla geliyor. Farlar ise Seat’in en büyük SUV’u olan Tarraco’nunkiler ile neredeyse aynı diyebiliriz. Aslında aracın tamamı Cupra Formentor konseptinden ciddi izlere de sahip. Bu değiştirilen tasarım sayesinde Leon, hava direncinde %8’lik bir düşüş gerçekleştirmeyi başarmış. Aracın profilinde önceki nesline benzer bir tasarım tercih edilirken arka kısım belki de en vurucu taraf diyebiliriz. Birkaç yıldır popülaritesi ciddi şekilde artan uçtan uca LED stop tasarımı Leon’da da yerini almış. Çeşitli ışık oyunlarını gece veya karanlık ortamda bu stopların çok hoş görüneceğine eminiz! Bu stop tasarım dilinin de aynı şekilde Tarraco’da ilk kullanıldığını belirtelim.

 

 

Rakamsal olarak konuşmak gerekirse yeni Leon, 4368 mm uzunluğa, 1800 mm genişliğe, 1456 mm yüksekliğe sahip. Bu değerler aracın 86 mm uzadığını, 16 mm daraldığını ve 3 mm alçaldığını gösteriyor. Aks mesafesi ise 50 mm’lik artış ile 2686 mm’ye çıkmış. Gelelim station wagon’un sayısal verilerine: Leon ST, 93 mm uzama ile 4642 mm uzunluğa, 16 mm daralma ile 1800 mm’ye, 3 mm alçalma ile 1448 mm yüksekliği olduğunu görüyoruz. ST’nin aks mesafesi ise 2686 mm. Elbette sayısal verilerden konuşurken bagajı söylemezsek olmaz. Hatchback Leon, 380 litre ile aynı bagaj hacmini sunarken ST versiyonda kapasite, 30 litrelik bir artış ile 617 litreye çıkmış vaziyette.

 

 

İçeriye adımızı attığımızda “tanıdık” gelmeye başlamış bir kabin bizleri karşılıyor. Tanıdık diyoruz; çünkü bu tasarım dilini gerek Cupra’larda, gerek Octavia ve Scala’da, gerek de yeni Golf’te gördük. Dolayısı ile aracın özellikle ön konsol tasarımı bizleri şaşırtmadı. Ekranlarda büyüme yaşanırken vites topuzu küçülerek diğer yeni modellerle aynı tasarıma kavuşmuş. Konu ekranlardan açılmışken, Dijital gösterge panelinin boyutu 10.25 inç olarak açıklandı; mutlimedya ekranı ise 8 inç, ancak üst donanımalarda 10 inçe de çıkabiliyor. Full Link özelliği sayesinde Android Auto ve Apple CarPlay ile telefonunuzu bağlayabileceksiniz. Kablosuz şarj istasyonu da aynı şekilde araçta bulunacak.