2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Yerli Otomobilimiz TOGG’un Merak Edilen Fiyatı ve Detayları !
Abone Ol

Geçtiğimiz yıl sonunda gurur kaynağımız yerli ve milli otomobilimizi nihayet görme fırsatımız olmuştu. Elektrikli ve SUV karoserli olacak olan ilk modelin elbette ki fiyatı konusunda kafamızda soru işaretleri var. Ancak bu sorunun cevabını Gürcan Karakaş az da olsa verdi…

 

 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) öncülüğünde gerçekleştirilen yerli ve milli otomobil projemizde Aralık ayından sonra bu sefer de basın mensuplarına bir tanıtım yapıldı. Yapılan organizasyonda araçta kullanılan teknolojilerden üretim hedefi gibi amaçlara kadar pek çok konu konuşuldu.

Öncelikle belirtelim ki Gürcan Karakaş net bir fiyat belirtmedi. Ancak yerli otomobilin bulunduğu Kompakt Crossover SUV segmentinin ortalama fiyatına yakın bir fiyata sahip olacağını da belirtti. Karakaş “Fiyatları paylaşmak çok doğru olmaz çünkü rakiplerimize bu konuda bir bilgi vermek istemeyiz. Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak.” İfadesini kullandı. Bu bilgiye dayanarak yerli otomobilimizin 250-300 bin TL bandında bir fiyata sahip olacağı anlamını çıkarabiliriz. En azından şu anki piyasa koşullarında…

 

 

Karakaş ayrıca “Türkiye olarak çok doğru bir zamanda yola çıktık. 150 senedir otomobil üretimi yapan, konusunda uzman otomobil üreticileri yani sadece eski ve büyük olan firmalar kazanamayacak. Daha çevik, daha yaratıcı olanlar kazanacak. Doğuştan elektrikli araç üretenler en fazla 8-10 yıldır bu işi yapıyor. Bu alanda üretim yapan çok fazla şirket de yok. Artık eskilerle yarış çizgisi hizalandı. Şimdi daha fazla teknolojiye ihtiyaç var. Bu yüzden bizim gibi işbirliğine açık, startup’larla çalışan, organizasyon yapısı kuvvetli şirketler öne çıkıyor. Biz kendimize 150 yıllık firmaları değil startup’ları rakip olarak görüyoruz.

 

 

İş birliği konusunda Karakaş ekstra olarak “Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 bize ait bir otomobil markası yaratmak istiyoruz. Küresel çapta en zor olan kısımlardan biri de bu. İmalata girince geçmişte kalan hiç bir teknolojiyi kullanmak istemiyoruz. Doğuştan elektrikli bir otomobilimiz olacak. Var olan bir aracı alıp elektrikli yapalım demiyoruz. Doğuştan elektrikli olunca eliniz güçlü oluyor. En başta da menzil optimizasyonu geliyor. Elektronik mimariyi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Sadece Türk pazarını değil küresel rekabeti hedefliyoruz. Etrafımızdaki ülkelerin henüz elektrikli otomobili yok. Klasik olmayan bir sistemden gelen Avrupa’daki ilk ürün olacağız. Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak istiyoruz. Savunma sanayinden bize gelen arkadaşlarla birlikte modelleme ve simülasyonlarla beraber buna hazırlanıyoruz. Yurt dışına çıktığımız zaman kimsenin otomobile toz konduracak bir durumu kalmayacak. Direksiyonda biz varız.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yerli otomobil konusunda en güncel bilgilere en kısa sürede ulaşabilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir; aşağıdaki butona basarak her markadan araca avantajlı fiyatlarla sahip olabilmek için talep oluşturabilirsiniz.

 

Yayınlama Tarihi: 29.1.2020
Yorum Yap