2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Binek Araç Segmentleri ve Özellikleri Nelerdir?
Abone Ol

Araç sahibi olmak artık ev sahibi olmak kadar önemli bir alışveriş haline geldi. Peki, araştırdığınız araç ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor mu? Ya da bütçeniz, ihtiyaçlarınıza uygun aracı almanıza olanak veriyor mu? Bu kararları vermenizi daha kolaylaştırması amacıyla binek araç segmentlerini ve özelliklerini sıraladık.

 

 

Mikro Otomobiller

 

 

Japonya’da bu minik dört tekerlekli otomobillerin kutu gibi olan versiyonları oldukça yaygındır ve otomotiv endüstrisindeki en küçük sınıfı oluşturur. Motor hacimleri genelde 700 ile 1000 cc arasında değişmektedir. Yolcu kapasiteleri ise genelde iki kişi olmakla birlikte tek kişilik modeller de bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı Japonya’sında yaygın olduğu gibi Avrupa’da da yaygındır. Ülkemizdeki örnek olarak Renault Twizy gösterilebilir. 

 

Şehir Otomobilleri (A)

 

 

Bir başka Avrupa’da popüler segmentle beraberiz. Kıtadaki toplam araç satışlarının %8’ini oluşturan şehir otomobilleri dar bir karoserden mümkün olduğunca verim alabilmeyi amaçlayarak tasarlanırlar. Boyutları genelde maksimum 3.7 metreye ulaşmaktadır. Ayrıca ülkemizde üretimi yapan bazı otomobil markaları da bu segmentte araçları popülerleştirerek satışlarını arttırmışlardır. Bahsettiğimiz araç Hyundai i10’dur. Korelinin yanında Fiat Panda, Fiat 500, KIA Picanto, Smart Fortwo ve Citroen C1 gösterilebilir.

 

Küçük Otomobiller (B)

 

 

Ülkemizde sevilen bir başka segment ile beraberiz. Biz kendisini B veya küçük segment diye bilsek de ABD’de Subcompackt veya İngiltere’de Supermini ismiyle de anılmaktadır. Segmentin ortaya çıkışı genelde 70’li yıllarda Yom Kippur Savaşından sonra Arap ülkelerinin petrol ambargosu uygulaması ile beraber daha az yakan ve küçük araçlar üretme fikri ile ortaya çıkmıştır. Boyutlar genelde 3.7 ila 4 metre arasında değişmektedir. Pek çok büyük markanın bu segmentte temsilcisi bulunmaktadır. Yerli üretim Renault Clio, Hyundai i20 ile Volkswagen Polo, Peugeot 208, Citroen C3, Seat Ibiza güzel örnekler olarak gösterilebilir.

 

Kompakt Otomobiller ( C )

 

 

Eğer ortalama bir maddi durumunuz var ise çoğumuz kompakt segmentten araç bakmaktayız veya almayı planlamaktayız. Öyle ki, her satılan aracın 4’te 1’, bu segmentteki araçlardan oluşuyor. Dolayısı ile artan SUV satışlarına rağmen hala güçlü bir oyuncu. Kompakt araçların genelde 4.1 ila 4.5 metrelik boyutları olduğunu da belirtelim. Bu segmentte şuanda en çok satan beş araç Volkswagen Golf, Skoda Octavia, Opel Astra, Ford Focus ve yerli üretimi de olan Renault Megane.

 

Orta Sınıf Otomobiller (D)

 

 

Bu segmentimizin çeşitli isimleri var; zira hala popüler ve dünya çapında satışları olan bir sınıf kendisi. Avrupa’da Geniş Otomobil derken Amerikalılar ona Orta Sınıf Sedan diyor. D segmentinin öne çıkan özelliği daha üst sınıflara çıkmadan üst düzey konfor ve birçok yeni özelliği görece düşük fiyata verebilmesi. D segmenti araçlar çoğunlukla 4.60 ile 4.90 arası uzunluğa sahiptir. Güncel olarak Avrupa’da %8 piyasa payı bulunuyor. Şuanda Avrupa’da en iyi satışı bulunan beş model: Volkswagen Passat, Skoda Superb, Mercedes Benz C Serisi, Audi A4 ve BMW 3 Serisidir.

 

Orta Üst Sınıf Otomobiller ( E )