Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Jeep, İlk Hybrid Modellerini Tanıttı: Wrangler, Compass ve Renegade
Abone Ol

CES’in markaların ve teknoloji devlerinin hünerlerini gösterdiği bir etkinlik olduğunu herkesin malumu olmuş bir gerçek.. Bu fırsatı iyi değerlendirmek isteyen Amerikan SUV devi Jeep de geleceğe adımını fişli hibrit araçlarını tanıtarak gerçekleştirdi.

 

 

Jeep’in şuanda en revaçta modelleri ne diye düşünürsek aklımıza yüksek ihtimalle Compass, Renegade ve Wrangler gelecektir. Dolayısı ile Amerikalı markanın bu üç gözde modeline geleceğin teknolojisi fişli hibrit sitemini (PHEV) getirmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Her ne kadar fazla bilgi şu anlık elimizde olmasa da araçlar çeşitli yerlerine yerleştirilen mavi trimler ile diğer kardeşlerine oranla daha çevreci olduklarını etrafa gösterecekler. Ayrıca mavi trimlerin dışında aracın resmi versiyon ismi olan 4x4e de dış kısımlarda yer alacak. Ve tabii ki bir fişli hibritin vaz geçilmez şarj fişi Compass ve Renegade’de sol arka kısımda yer alırken Wrangler’da sol A sütununun alt kısmında yer alıyor.

 

 

Gelelim teknik verilere. Gizemini koruyan bir başka bilgi kısmı da burası aslında. Çünkü Jeep, bizlerle teknik ve performans verilerini paylaşmayı reddetti. Ancak bu durum tahminde bulunmamıza engel değil elbette ki. Wrangler’da yüksek ihtimalle kuzen marka Chrysler’ in Pasifica Hybrid’inde kullanılan 3.6 litrelik V6 motor ile kombine edilmiş ve iki elektrik motoruna sahip 16 kWh güç barındıran fişli (PHEV) hibrit düzeni yer alacak. Bu ikili 260 Ps güç üretirken sadece elektrik ile 52 Km gidebilmekte.

 

 

Ancak Compass ve Renegade’de ise işler daha belirgin. Araçların Avrupalı versiyonlarında Geneva Motor Show 2019 ile beraber bir süredir gördüğümüz 1.3 litrelik turbo beslemeli benzinli motor, elektrik motoru ile kombine edilerek toplamda 240 Ps güç ve tamamen elektrik modunda 50 Km menzile sahip olacaklar. Jeep’in Geneva, Beijing ve New York Auto Show 2020’de plug-in hibrit (PHEV) modelleri için daha fazla bilgi vereceğini biliyoruz. Ancak şuan bildiklerimiz de en azından görünüm ve teknik olarak çeşitli fikirler verebiliyor. Özellikleri ne olursa olsun tanıtılan üç aracın Jeep’in 2022’deki her modelinde elektrik desteği sunma projesinin ilk ayağı olduğunu belirtiyor. Ayrıca marka ekstra tork ve beygir ile araçların sürüşlerinin daha eğlenceli olacağını da iletti.

 

Otomotiv sektörüyle alakalı en güncel haberleri anında okuyabilme için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak güncel Jeep modellerine avantajlı fiyatlarla sahip olabilmek için talep oluşturabilirsiniz.  

 

Yayınlama Tarihi: 15.1.2020
Yorum Yap