Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
TOGG: Tüm Detaylarıyla Yerli Otomobilimiz Tanıtıldı!
Abone Ol

Devrim, Anadol ve daha fazlası… Aslında her zaman denedik ama bizden kaynaklı olmayan sorunlarla dile kolay 60 yıl boyunca hep önümüz kesildi. Şimdi ise sorunları aşma ve geleceğe daha umutla bakma zamanı. Çevreci ve SUV karoserinde olan yerli otomobilimiz karşımızda…

 

 

2011 yılında ilk söylenmeye başlanan ve 2017 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan yerli otomobil projemiz, ülkemizin sanayi konusunda büyük şirketlerinden olan Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’i Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişimi Grubu (TOGG) adı altında bir araya getirdi. Vaktiyle İsveçli eski otomobil üreticisi SAAB’tan ve markanın sahibi General Motors’tan yardım alan proje, ünlü İtalyan tasarımcı Pininfarina ve TOGG ile beraber farklı bir boyuta vardı ve artık kendini göstermeye hazır!

Bugün yeni kurulan Gebze Gelişim Vadisinde TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, önümüzdeki 15 yıl içerisinde beş modelin daha tanıtılacağını belirtti. Bu modeller: bugün tanıtılan kompakt © crossover SUV, ve orta sınıf (D) sedan ile kompakt © hatchback, küçük (B) SUV ve bir (C) kompakt MPV şeklinde olacak. Tanıtılan iki araçtan kompakt SUV, %95’lik ithallik oranı ile ve giderek artan talep ile aslında oldukça kritik bir hamle olma özelliği de taşıyor. Öte yandan sedan da ülkemizde özellikle oldukça sevilmesi ile önem arz ediyor.

 

Türk Esintili İtalyan Tasarımı

 

 

Yerli otomobilimiz bilindiği üzere ünlü İtalyan markası Pininfarina tarafından tasarlanarak hayat bulacak. Araçta tasarımcı Türk kültüründen motifler ve ayrıntılar da barındırıyor. Bu motifler arasında Lale öne çıkıyor. Elbette Pininfarina’nın kendi tasarım dilini de araca entegre edeceği kesin. Yerli otomobilimiz, segmentinin en uzun aks mesafesine, en geniş iç hacmine ve en yüksek performansına da ayrıca sahip olacak. 2,800 milimetrelik aks mesafesi ile gelecek otomobilimizin yüksekliği ise 1,080 milimetre olacak.

 

Elektrik Gücü Hayat Verecek!

 

 

TOGG, yerli otomobilimiz için geleceği düşünerek çıkartacağı ilk yerli otomobili sadece elektrik enerjisi ile çalışacak şekilde üretecek. Bakan Mustafa Varank, 500 Km’lik bir menzil olacağını bizlerle paylaştı.

Yerli otomobilimiz elektrik motorlarından 200 bg ve 400 bg olmak üzere iki alternatif güç çıkışı ile satılacak. Aktarım organları olarak ise arkadan itişli ve ya çift elektrik motorlu 4 çeker sistemli seçenekler bulunacak. 500 kilometre menzil ve hızlı şarjla 30 dakikanın altında %80 şarj doluluk imkanı ile yerli otomobilimiz boyutlarıyla olduğu gibi gücü ve şarj süresiyle çok iddialı bir konumda. 200 bg'lik versiyonu, 0-100 km/s hızlanmasını 7.6 saniyede tamamlayacağını, 400 bg'lik versiyonun ise aynı hıza 4.8 saniyede çıkacağını da ekleyelim.

 

Üretim ve Yatırım Süreci

 

 

Araca iyimser ve hevesle bakanlar olduğu kadar kötümser ve şüpheli bakanlar da bulunuyor. Dolayısı ile en azından satışlar ve halkla ilişkiler anlamında ilk birkaç ay veya yılın sancılı olabileceğini düşünmekteyiz. Bununla beraber İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, 17 bin araç ile yerli otomobile talip olduğunu da bildirdi. Gürcan Karakaş otomobilin internet bağlantısı sayesinde barındırdığı yazılımları sürekli olarak güncelleyeceğini, holografik göstergeli sürüş asistanı bulunacağını ve Seviye 3 otonom sürüşe olanak verdiğini de ekledi.

 

 

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu “Lisans almayacağız, lisans satacağız, montaj yapmayacağız montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız. Kendi patentimiz için başka mühendisleri çalıştıracağız.” Dedi ve 22 milyar TL’lik yatırım planı yaptıklarını iletti. Fabrika ile ilgili elimize ulaşan bilgilerde Bursa’nın Gemlik ilçesinde TSK’ya ait olan 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekarelik bölümüne kurulacağını öğrendik. Lansmanı 2020 yapılacak araçların üretileceği fabrika 2021’de inşa edilecek ve 2022’de ilk araçlar banttan inmeye başlayacak. Ekonomiye 4.300’ü doğrudan olmak üzere yan sanayi ile beraber 20.000 kişilik istihdam sağlayacağı hesaplanmış durumda. Ayrıca alım garantisi, az önce bahsettiğimiz fabrika yer tahsisi ve KDV muafiyeti gibi avantajlar ile proje şahlandırılacak.

 

Otomotiv sektörüyle alakalı en güncel bilgilere anında erişebilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak güncel her markadan araca avantajlı fiyatlarla sahip olabilmek için talep oluşturabilirsiniz.

 

Yayınlama Tarihi: 28.12.2019
Yorum Yap