Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
2019 Yılında Otomotiv Sektöründe Neler Yaşadık?
Abone Ol

Aslında bitirmekte olduğumuz yıl oldukça olaylı geçti dersek yanlış söylemiş olmayız. Bu hem iyi anlama geliyor; hem de maalesef kötü anlama… Sizler için 2019 yılında yaşadığımız otomobiller ve otomotiv sektörüyle ilgili olayları listeledik ve özetledik…

 

 

Rakamlarla Sektörün Durumu ve Canlandırıcı Kararlar

 

Henüz Aralık ayı verilerine sahip olamasak da kalan 11 aya bakarak bir değerlendirme yapabiliriz. 2019 yılının ilk 11 ayında geçen senenin 11 ayına oranla %28.47 azalış ile 388.560 adet araç satışı gerçekleşti. Bu adedin 316.427 adedi binek araçlar olurken, 72.133 ise ticari araçlar oldu. Verilere bakarsak binek araç satışları 2018 yılı ilk 11 ayına göre %25.63, ticari araç satışları ise %38.74 azaldı.

Gerek hükumet, gerekse çeşitli kuruluşlar tarafından yaşanan durgunluğu bir nebze olsun giderebilmek için 2018 yılı sonundan başlayarak çeşitli çözümler getirildi. İlk örnek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2018 yılında başlatılan ÖTV İndirimi 1 Temmuz 2019 yılına kadar sürmüştü. Bunun dışında Ömrünü Tamamlamış Araçlar Bertaraf Sistemi (ÖTA) ile 2012 yılından itibaren 350 binden fazla araç geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldı. 15 Bin TL’ye kadar çıkabilen ÖTV indirimiyle ilgili üst sınır 2019 Haziran ayında 10 Bin TL’den az önce de belirttiğimiz gibi 15 Bin TL’ye çıkarılmıştı. Hurda İndiriminin 31 Aralıkta sona ereceğini de belirtelim.

 

 

Sektörü canlandırmak için yapılan bir başka icraat da kamu bankalarından gelmişti. Üç kamu bankası olan Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Bankası 1 Ekim itibariyle yerli binek otomobil markaları olan Fiat, Honda, Hyundai, Renault ve Toyota’nın yerli üretim modellerine düşük faiz kampanyası uygulamaya başladı. Ancak elbette elinize çabuk tutmanız gerekiyor; zira 31 Aralık itibariyle kampanya sona eriyor.

 

Yeni Çevreci Motoruyla Corolla ve Makyajlı C-HR

 

 

2018 yılında tanıtılan onuncu nesil Toyota Corolla, dizel motorunu bırakmasından sonra hibrit motora kavuştu. 1.8 litrelik benzinli ve elektrik motorundan toplam 122 Ps güç ve 142 Nm tork üretiyor. Fabrika verilerinde 3.4 litre yakan araç ayrıca benzinli versiyonun aksine çeşitli güvenli donanımlarını standart olarak da sunabiliyor. Corolla’dan sonra takip eden zamanda ağabeyleri Camry ve RAV4 Hibrit de ülkemizde satılmaya başladı. Tabii C-HR’ın da yenilendiğini belirtmekte fayda var.

 

Audi’de Büyük Değişim!

 

 

Audi 2019 yılında atılım yaptı desek abartmış olmayız sanırız. Pek çok RS modelinin tanıtılmasının yanı sıra A6, A7,A8, makyajlı A5 ve A4 gibi pek çok model ülkemizin yollarında görmeye başladık. Tabii Alman markanın E-Tron serisine de değinmek gerekiyor. Audi’nin geleceğe ışık tutacak olan elektrikli araçları yavaş yavaş yollarda görmek umut verici.

 

PSA Grubunun Opel’i Satın Alması ve FCA ile Birleşmesi

 

 

Aslında Audi’yi de geçerek en haraketli marka PSA Grubu diyebiliriz. Fransız marka grubu 508, 3008, 5008 gibi modellerin yanı sıra 2008, C5 Aircross gibi alternatif SUV modelleri, yeni 208 ve Corsa’nın yanında Premium Alman markalarıyla baş edebilecek DS markasından DS 3 Crossback ve DS 7 Crossback ile iddialı bir hale geldi. Ancak PSA bununla da kalmadı ve satın aldığı Opel’i ciddi oranda canlandırarak Astra’ya ve Grandland X gibi modellerine hibrit teknolojsini getirdi. Hatta ve hatta PSA bir büyük adım daha atarak FCA Grubuyla birleşerek dünyanın en büyük dördüncü otomotiv grubu haline geldi.

 

Sekizinci Nesil Golf, Skoda’nın Yeni Modelleri ve Daha Fazlası

 

 

Tabii sadece Audi’de değil; tüm Volkswagen Grubu 2019 yılında ciddi atılımlar içerisinde idi. Passat’ın makyajlanması ile beraber Sekizinci nesil Golf’ün gelmesi yüksek ihtimalle markanın en büyük adımları iken, kardeş marka Skoda’nın yeni Octavia, Scala, Kamiq, Rapid’i tanıtması; ayrıca Superb’i ve Fabia’yı makyajlaması da büyük adımlar olarak görülebilir. Tabii Volkswagen’in geleceği manasına gelen ID modellerini de unutmamak lazım. İspanyol marka Seat’tan ayrı hale getirilen Cupra da artık yüksek performanslı modeller üretmeye kendi başına başlayacak.

 

Yeni BMW Modelleri Hepimizi Heyecanlandırdı!

 

 

Bavyeralı marka aklımıza gelince otomatik olarak 3 serisi de gelmekte. Yeni nesil 3 serisi 2019 yılı içerisinde Türkiye’de satışa sunuldu. Sadece 3 serisiyle sınırlı kalmayan BMW, SUV modellerinden X1 ve X6’yı, hatchback modeli 1 serisini, sportif sedanı 2 serisi Gran Coupe’yi de bizlere tanıttı. M departmanı da boş durmayan Alman markanın X5 ve X6 ile M2 modelleri de göz doldurdu. 

 

Renault-Dacia-Nissan Grubundan Yenilikler

 

 

2019 başında Japon-Romen-Fransız marka grubunun modellerinde çeşitli yenilenmeler gördük: büyük SUV Koleos makyajlanırken Kadjar, Qashqai, Micra, Duster ve Megane yeni motor seçeneklerine kavuştu. Yeni tanıtılan araçlara baktığımızda ise minik SUV Captur ikinci nesline geçiş yaptı. Ancak belki de Renault’dan gelen en büyük haber beşinci nesil Clio’nun tanıtılması oldu! Hatta sizler için Bursa Renault Oyak fabrikasına giderek yeni Clio’nun üretimini yerinde gördük.

 

Yeni Ford Mustang ve Yeni Amerikalılar

 

 

Ford’dan bir süredir Mustang tasarımı temelli, elektrikli ve SUV karoserli bir Tesla rakibi araç bekleniyordu. Bahsi geçen Mustang kendini yakın zamanda gösterdi: Mustang Mach-E. Elektrik furyasını da güçlendirecek olan marka RS modellerini de elektriklendirmenin planlarını yapıyor. Zira gelecek elektrikte!

 

Yeni Mercedes Modelleri ve Elektrik Atılımları

 

 

Mercedes yılı özellikle giriş seviyesi modellerinin yeni nesillerini tanıtmakla geçirdi. A serisi Türkiye’de satışa çıkarken onu B serisi ve CLA da izledi. Elbette giriş seviyesi modellere elektrik motoru takviyesi de yapan Alman marka çeşitli elektrik projelerini de bizlere gösterdi.

 

Yeni Land Rover Defender ve Makyajlı Discovery

 

 

İngiliz jip markası Land Rover, seneyi uzun bir süre sadece makyajlı Discovery ile geçirdi. Efsanevi model, markanın yeni iç ve dış tasarımı ile çevreci özelliklere kavuştu. Tabii bu sessizlik bir başka efsanevi model olan Defender’ın uzun zaman sonra tamamen yenilenmesine kadar sürdü. Yeni Defender, farklı karoser tipleri, çevreci yeni motorları ve teknolojik donanımları ile çok dikkat çekici. Üstelik James Bond filminde de rol aldı!

 

Volkswagen’in Yılan Hikayesi Dönen Türkiye Fabrikası

 

 

Bilindiği üzere Volkswagen yıl içerisinde Türkiye’de kurmayı planladığı fabrikası için yaklaşık 1 milyar TL sermayeyle Volkswagen Türkiye şirketini kurmuş ve yer bakmaya başladığını belirtmişti. Ancak sonrasında Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Volkswagen fabrika çalışmalarını askıya almıştı. Farika için bir diğer aday olan Bulgaristan ayrıca çeşitli adımlar atmış, sonrasında Sırbistan ve Yunanistan gibi ülkeler de aday olmuşlardı. Umarız ülkemiz seçilir ancak Alman markadan daha hızlı davranan üreticiler bulunuyor.

 

Elektrik Savaşları Kızışıyor: Tesla Cybertruck ve Porsche Taycan

 

 

Pek çok uzman elektrik motoru teknolojisi için 2019 yılının bir milat gibi olacağını söylemişti. Bu teoriyi güçlendiren iki araç olan Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla’nın yeni pikabı Cybertruck ile Alman Premium spor araç üretici Porsche’nin Taycan’ı yılın kapanışına doğru oldukça konuşuldu. Porsche’nin gelecek planlarının ete kemiğe bürünmüş hali olan Taycan ile tasarımı ve tanıtım şovu çok konuşulan Cybertruck hiç şüphesiz elektrikli ve çevreci araçlar için büyük bir adım.

 

Yerli Otomobil Geliyor!

 

 

Ülkemizi şu aralar onlarca yıldır hasret duyduğu bir şey olan yerli otomobil heyecanı sardı. Ünlü tasarım ofisi Pininfarina tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin Otomobili Geliştirme Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen yerli otomobilimiz bir elektrikli SUV olacak. Yerli otomobilimizle alakalı tüm detayları 27 Aralık Cuma günü 14:30’da yapılacak tanıtımla öğreneceğiz.

 

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberlere anında ulaşabilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, hayalinizdeki araca avantajlı fiyatlarla sahip olabilmek için aşağıdaki butona tıklayarak talep oluşturabilirsiniz.

 

Yayınlama Tarihi: 27.12.2019
Yorum Yap