Araç İncelemeleri   |   2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   2020 Sezonu
Sürücülerin Dikkatine! Egzoz Ölçümü Yaptırmayanlara Otomatik Ceza
Abone Ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2020’den itibaren egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanacak. Plaka tanıma sistemiyle, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanarak, cezai işlem uygulanacak. Bu sistemle denetimler daha da artırılacak.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, insan ve çevre sağlığını tehdit eden ve kış mevsimi şartlarında ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği ile etkisini daha fazla artıran motorlu taşıtlardan kaynaklı kirliliği önlemek ve 2020 yılında artacak cezalara karşı vatandaşın zor durumda kalmaması için harekete geçti.

2020 yılının başlamasıyla birlikte, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadan trafiğe çıkan araçlar otomatik olarak tespit edilerek ceza kesilecek. Bu kapsamda otomatik plaka tanıma sistemi olan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi, 1 Ocak 2020 itibariyle Ankara’da ve altı ay içerisinde de tüm Türkiye’de yürürlüğe girecek.

Kısa bir zaman içinde Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 555 bin 556 araç sahibine uyarı mesajı gönderildi.

Kanun kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 546 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 93 lira idari para cezası uygulanıyor. Yılbaşından itibaren ölçüm yaptırmayan araç sahiplerine bin 895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira ceza uygulanacak. Araç ilk trafiğe çıkarıldığında, takılı egzoz sistemi ve katalizörleri sökülmüş veya standartlara uygun değilse, araç sahiplerine bin 912 lira idari para cezası kesilecek.

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin araçtan yaklaşık 17 milyon 500 bini egzoz emisyon ölçümüne tabi tutuluyor. Bu araçlardan ticari olanlar dışındaki otomobiller ilk 3 yaştan sonra iki yılda bir periyodik ölçüme tabi olduğu için her yıl yaklaşık 11 milyon aracın egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor. Paylaşılan bilgilere göre geçtiğimiz yılda 8 milyon 545 bin aracın egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırdığı ve 1 milyon 400 binden fazla aracın bu ölçümü yaptırmadığı belirtiliyor.

2020 yılı içerisinde egzoz gazı ölçümü yapılan istasyonlar sıkı takibe alınarak, emisyonu ölçümlerini kurallara uygun yapmayan yetkili istasyonlara idari para cezası uygulanacak ve gerekirse iş yerleri kapatılacak. Sıkı denetimlerin yer alacağı bu sistemde, yetkili istasyonlarda görevli ve sisteme kayıtlı olan, ölçümlerini kurallara uygun yapmayan ve iş yerinin kapatılmasına sebep olan istasyon sahibi, yetkilisi ve personelinin, yeni istasyon açmasına veya başka istasyonda çalışmasına izin verilmeyecek. Bu kişilerin tüm belgeleri iptal edilecek.

 

Yayınlama Tarihi: 2.12.2019
Yorum Yap