Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Mazda MX-5’in Bugünü Ve Gelecek Yeni Nesili
Abone Ol

Japon otomobil üreticisi Mazda’nın spor modeli Mazda MX-5, 30 yıldır hayatımızda. Mevcut spor otomobiline hibrit veya tamamen elektrikli güç aktarma sistemi sunmayı planlayan marka, MX-5’i beşinci neslinde elektrikli versiyonu ile karşımıza çıkarabilir. MX-5’in bugünü ve geleceği ile ilgili detaylar verdiğimiz yazımız sizinle…

 

 

İlk olarak 1989 Chicago Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Mazda MX-5, 30 yıldır hayatımızda olan bir otomobil. Japon marka, kompakt roadster'ın ND kodlu dördüncü jenerasyonunu 4 yıldır satıyor ve şimdiden NE kodlu nesil üzerinde planlamalar yapmaya başlamış. Yeni jenerasyonu için elektrikli versiyona kavuşacağı söylenen model ile ilgili detaylar yavaş yavaş geliyor.

MX-5 ile ilgili Autocar'a konuşan Mazda AR&GE patronu Ichiro Hirose;

Mazda MX-5'in ana bileşenlerinin sürüş keyfi, kompakt boyutlar ve hafiflik olduğuna dikkat çekerek bunların yeni jenerasyonda da sürdürüleceğinin önemle altını çizdi.

 “Spor araba kullanmaktan hoşlanan insanların tercihi değişebilir, bu nedenle toplumun hangi yöne gittiğini düşünmemiz gerekir” dedi. “Aracı hafif tutmak için en iyi güç aktarma organlarına kullanmak istiyoruz, ancak çeşitlendirme gereksinimleri ve tercihleri nedeniyle çeşitli seçenekleri araştırmamız gerekiyor. Şu anda buna bir cevabım yok ama insanların çevre dostu olup olmadığı konusunda endişe etmeden sahip olabilecekleri bir araç yapmamız gerekiyor.” diyerek sözlerine devam etti.

 

 

Genelde elektrik desteği ile araca ekstra ağırlık gelir, bu durum da yeni MX-5'in mevcutta piyasada bulunan ND'den ağır olabileceği anlamına geliyor. Tabii Mazda AR&GE patronunun dediği gibi aracı hafifletmek için çalışmalar yapacakları görünüyor.

Dünya çapında 3.000 adetle sınırlı olan 30th Anniversary Edition'a kavuşan MX-5 hem modelin 30'uncu yılını, hem de dünya çapında 1 milyonu geçen satış rakamlarını birlikte kutluyor. Hem kumaş, hem de metal tavan ile satın alınabilen modelin bu özel versiyonunda yeni Yarış Turuncusu gövde rengi, Rays jantlar ve daha bir çok ekstra özellik yer alıyor.

 

Mazda MX-5 Hakkında

 

Mazda MX-5, alçak motor kapağından geniş çamurluklara ve alaşım jant tasarımlarına kadar sahip olduğu birçok özelliğiyle daha yüksek stabilite ve çeviklik sağlayan sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir. Şık iç tasarımından,iç donanımına, sportif koltuklarından sürücü kokpitindeki sezgisel kontrollere kadar her detayında kaliteli bir deneyim sunar.

 

 

Mazda MX-5, SKYACTIV-G  2.0 ve SKYACTIV-G 1.5 motorlar ile 6 ileri manüel şanzıman, emisyonları düşürmeyi ve yakıt ekonomisini iyileştirmeyi sağlar. Bunun yanında maksimum torku artırmak ve sürücüye hızlı bir şekilde tepki veren sportif, güçlü bir performans sunmak üzere tasarlanmıştır.

Mazda MX-5 ve otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberlere hızlıca ulaşmak için Otoboom Blog'u takip edebilirsiniz. Aşağıdaki butona tıklayarak güncel Mazda modellerine en avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 2.12.2019
Yorum Yap