Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Gelecekten Bir Pikap: Tesla Cybertruck!
Abone Ol

Devam etmekte olan Los Angeles Auto Show’da artık elektrikli araç devi diye tabir edebileceğimiz Tesla, beklenen pikab’ı Cybertruck’ı tanıttı. Markadan bekleneceği gibi farklı bir tasarımı ve etkileyici performansı olan fütüristik ticariyle ilgili bilgilere yakından bakalım…

 

 

Dün gece California’da gerçekleştirilen fuar tanıtımında aslında ilk intiba olarak oldukça ilginç bir durum yaşandığı bariz. Çünkü pek çok basın mensubu veya sektör ileri geleni tanıtılan aracın tasarımının 1990’lı yılların distopik filmlerinden olan Blade Runner veya Back To the Future filmlerinde kendini göstermiş ilginç tasarımlı araçların kine benzetiyor. Dolaylısı ile izleyenlerde bu aracın bir maket veya örtü olduğu, gerçek aracın aslında saklandığı gibi bir düşünce hepimizde oluşmuştu. Ancak yanılıyormuşuz! Belli ki Tesla her ne kadar rekabet fazla olsa da oldukça kazançlı olan pikap segmentinde taşları yerinden oynatma gayesinde…

7 yıllık tasarım ve geliştirmenin ardından tanıtılan Cybertruck veya markanın hitabı ile CYBRTRK, son derece fütüristik duran, aynı zamanda ilginç bir tasarıma sahip “cilasız” tam boyutlu pikabı. Cybertruck’ın 5885 Mm’lik uzunluğu, 2027 Mm’lik genişliği, 1905 Mm’lik yüksekliği, altı koltuk düzeni sayesinde ABD’de ki rakibi Ford F-150’nin çeşitli varyasyonlarının arasında yerin alıyor.

Elon Musk her ne kadar tanıtım sırasında iç mekanın fazla resmini göstermese de marka aracın içiyle alakalı bir adet resim paylaştı. Bu resme bakarsak iç mekanın bir Tesla için bile fazlasıyla sade olduğunu belirtmek gerek. Ortada konumlandırılan büyük ekran, iki sıra halinde üç koltuklu oturma düzeni, Knight Rider 2000 tarzı dikdörtgen direksiyon (ki muhtemelen üretim modelinde olmayacak) ve niyeyse mermere benzer bir görünüme sahip ön konsol dikkat çeken detaylar.

 

 

Tesla’nın göstermekten korkmadığı şeyler arasında teknik özellikler var. Oldukça iyi performans verilerine sahip olan Cybertruck’ta üç elektrik motorlu dört çekiş sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde elektrikli pikap 0’dan 100 Km’ye 2.9 saniye inanılması güç bir sürede çıkıyor. Ayrıca 800 Km’lik menzil ve 209 Km’lik maksimum hız verileri de oldukça etkileyici. Cybertruck’ın ayrıca iki ayrı versiyonu çıkacağını biliyoruz: tek motorlu ve arkadan itişli 400 Km’lik bir menzile ve 6.5 saniyelik 0-100 Km hızlanma süresine sahip olacak; diğer versiyon ise çift motorlu olacak ve 480 Km’lik menzile ve 4.5 saniyelik 0-100 Km hızlanma süresine sahip olacak.

Musk’ın yaptığı açıklamaya göre Cybertruck bir Porsche gibi yol alacak ve 35 derecelik tırmanma, 28 derecelik inme yeteneğine ve 40 Cm’lik sürüş yüksekliğine sahip olacak. Araç ayrıca 6350 Kg’a kadar çekme kapasitesine de sahip.

 

 

Canlı tanıtımda Musk ayrıca aracın ne kadar dayanıklı olduğunu göstermek için bazı “testler” de yaptı. Bu testler aracın kapı paneline çekişler vurmak veya çelik bir topu aracın camına fırlatmak gibi eylemler içeriyordu! Elbette burada sağlamlık göndermesi yapılırken hedefin Ford olduğunu da belirtmek gerek. Zira çekiçlenen otomobil panelleri arasında F-150’nin kapısı da bulunuyordu! Ek olarak rakiplerinin body-on-frame tipi gövdesinin aksine Cybertruck monokok bir şasi üzerine inşa ediliyor. Tesla’nın “Mahsen” diye isimlendirdiği arka yükleme alanı ise kilitlenebilir kapağa sahip ve 2831 litrelik yükleme alanı sunuyor.

Tesla şimdiden 100$’lık kaporayı Cybertruck için kabul etmeye başladı. Araç her ne kadar 2021 yılında üretime girecek olsa bile Tesla kurucusu Elon Musk'ın Twitter'da paylaştığı gönderiden görüldüğü üzere şimdiden toplamda 146 Bin adet ön sipariş almış durumda!

 

 

Otomotiv sektörüyle alakalı en güncel bilgilere anında ulaşabilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak her markadan araca avantajlı fiyatlarla sahip olabilmek için fiyat talebi oluşturabilirsiniz.

 

Yayınlama Tarihi: 24.11.2019
Yorum Yap