2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Audi’den Bir Başka Çevreci SUV: E-Tron Sportback
Abone Ol

Tıpkı Volkswagen’in ID serisi gibi Audi de kendi çevreci ve elektrikli araçlar serisi E-Tron adı altında çıkarmaya başlamıştı. Bu bağlamda ilk araçları bir SUV olan elektrikli Audi’lerin ikincisi de aynı şekilde bir SUV oldu; ancak coupe karoser ile… Gelin aracın teknik özelliklerini ve kardeşiyle arasındaki farklara bakalım…

 

 

Az önce de bahsettiğimiz gibi elektrikli araçlar giderek hayatımızın içine daha fazla girmeye başladı. Los Angeles Auto Show da bu atılımın etkisiyle elektrik enerjisini fuarın resmen ana konusu haline getirdi. Elbette bu fırsatı kaçırmak istemeyen “Dört Halka” da daha sportif SUV’u ile elektriğe verdiği önemi gösterdi.

Dediğimiz gibi, bu araç tanıtımı halihazırda yapılmış olan Audi E-Tron’un Coupe versiyonu olarak çıkacak. Aracın önü güncel Audi modellerinden oldukça tanıdık; tek parça olarak tasarlanan ızgara ve açık platin grisi trimler dikkat çekiyor. Tamponun köşelerindeki büyük hava alıkları ve yeni nesil dijital Matrix LED farlar da aracın teknolojik yönünü vurguluyor. İlk defa bir seri üretim araçta kullanılacak olan farlarda ışığı dağıtan bir sürü küçük piksel bulunuyor ve ışık olağanüstü bir hassasiyetle kontrol ediliyor. Audi, farlarda ayrıca saniyede 5000 kere ışığı kırabilen bir mikro ayna da bulunduğu belirtiyor. Bu özellik sayesinde araç çok iyi bir keskinlik ile belirli bölgeleri aydınlatabiliyor veya karartabiliyor. Daha da ilginci farlar yere veya duvara animasyon yansıtabiliyor ya da aracın ön kısmını ışıklı bir sahneye çevirebiliyor.

 

 

Elbette Sportback’in en büyük özelliği standart E-Tron’a göre daha eğlenceli ve hareketli tasarım dili. Bu tasarım elbette ki geniş arka cam ile arkaya doğru alçalan tavanın etkisi büyük. Dikkat çeken diğer detaylar ise daha ine tasarlanmış stop farları, daha çıkı ve kaslı arka tampon ve egzoz uçları bulunmayan arka difüzör. Araç standart olarak antrasit dış kaplamalarla gelse opsiyonel olarak gri veya gövde rengi de alınabilecek. Aynı şekilde 19 inç çaplı jantlar da istenildiğinde 22 inçe kadar çıkartılabilecek. Opsiyonlardan bahsediyorken ekleyelim; S-Line paketi sportifliği vurgulamak maksadı ile daha dinamik tamponlara ve 20 inç çaplı jantlarla gelecek. Pakette ayrıca hava ile ayarlanabilen adaptif süspansiyon ve  S logolu kapı eşiği çıtaları da bulunuyor. Sportback’in genel dış tasarımı ve kamera kullanılan dikiz aynaları sayesinde sürtünme katsayısı standart E-Tron’a göre daha düşük; 0.25. Bu sayede araç ciddi kardeşine göre 10 Km fazla menzile sahip.

 

 

İç mekana geçtiğimizde aracın dış tasarımının bazı olumsuz etkileri olduğunu daha iyi anlıyoruz. En başta gelen sorun elbette ki arka baş mesafesi olmuş; 20 mm’lik bir alçalma söz konusu. Etkilenen bir başka alan da bagaj kapasitesi olmuş. Arka koltuklar yatırıldığında arka kısmın toplam depolama kapasitesi 1650 litrede kalıyor. En azından motorun normalde olması gereken yerde 60 litrelik bir bagaj kapağı sayesinde ekstra depolama alanı sunulmuş. İç mekanda çeşitli değişiklikler bulunsa da genel anlamda kabin güncel Audi modellerinden büyük farka sahip değil. Yüksek teknolojinin nimetlerinin kullanıldığı kabinde 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, 12.1 inçlik multimedya ekranı ve 8.6 inçlik bir klima kumanda ekranı bulunuyor. İç mekanda alabileceğiniz opsiyonlar ise masaj fonsiyonlu, ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklar, ambiyans aydınlatması, Bang&Olufsen ses sistemi seçenekleri var. Elbette konforu ve güvenliği arttırmak için adaptif cruise control, park asistanı, gece görüş asistanı ve çevre görüş sistemi de alınabilmekte.

 

 

Güç seneklerinde E-Tron Sportback şimdilik iki adet seçeneğe sahip. Sportback 55 Quattro 95 kWh’lık iki adet elektrik gücünden besleniyor ve toplamda 355 Ps güç ile 561 Nm torka sahip. Ayrıca aracın 6.6 saniyelik 0-100 hızlanma süresi, 200 Km maksimum hızı ve WLTP ölçülerine göre 466 Km menzili olduğunu da belirtelim. Ancak aracı Sport moduna alırsanız 8 saniyeliğine gücün 402 Ps’e, torkun 664 Nm’ye çıktığını, 0-100 Km hızlanma süresinin ise 5.7 saniyeye düştüğünü de eklemekte fayda var. Eğer daha güçsüz bir E-Tron Sportback almak isterseniz Sportback 50 Quattro diye geçen versiyonda daha düşük güce sahip 71 kWh’lık elektrik motoru 313 Ps güç ve 540 Nm tork üretiyor. Bu değişiklikler sebebiyle 0-100 Km hızlanma süresi 6.8 saniye ve maksimum hız da 190 Km. Ayrıca menzil de 347 Km’de kalmış.