Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Yerli Otomobilin Üretim Yeri Belli Oldu!
Abone Ol

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), uzun süredir gündemde olan yerli otomobilin üretileceği fabrikanın yerini açıkladı. Merakla beklenen yerli otomobil, Gebze Kocaeli’de bulunan Bilişim Vadisi’ne kurulacak yeni bir fabrikada montajlanacak. 

 

 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobili Gebze- Kocaeli'nde bulunan Bilişim Vadisi'nde kuracağı fabrikada üretecek.  Öğrenilen bilgiler arasında fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü aktarılırken, bu konumun seçilmesinin arkasında özellikle bölgenin yan sanayi firmalarına yakınlığı yer alıyor. TOGG Başkanı Gürcan Karakaş, daha önce yaptığı bir açıklamada fabrikanın yan sanayiye yakın olmasını istediklerini dile getirmişti.

Bilişim Vadisi’ni öne çıkaran bir diğer detay ise Türkiye otomotiv sanayisinin kalbinin attığı Bursa’ya Osmangazi Köprüsü vasıtasıyla bağlanıyor oluşu. Aynı zamanda en büyük etkenlerden bir diğeri de Bilişim Vadisi’nin aynı zamanda denize kıyısı ve limanı da bulunuyor.

Yerli otomobil en son Sergio Rocha ile gündemde gelmişti. Otomobil tarafında çok tecrübeli yönetici, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından COO (Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici) olarak atanmıştı.

 

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Sunulacak?

 

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobili 2021'de seri üretime başlamayı ve yerli otomobili 2022'in ilk yarısında yollara çıkarmayı hedefliyor. Satışa sunulacak ilk aracın %100 elektrikli C-SUV olacağı biliniyor.

Yerli otomobilin satışa çıkması ile ilgili kısa süre önce önemli bir açıklama gelmişti.

Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Türkiye’de gelecek üç yıl içinde 200 bin elektrikli aracın satılmasını öngörüyoruz. Bu süreçte de itici gücün yerli elektrikli otomobil olacağı görüşündeyiz. 2022’de yerli üretim elektrikli otomobilleri piyasada görebileceğiz“ açıklamasında bulundu.

Sinan Ak ayrıca “Batarya kapasitesindeki artışın elektrikli araç satışlarını ciddi bir şekilde etkileyeceğini ve elektrikli araç üreten yeni fabrikaların devreye girmesiyle 2020 senesi elektrikli araçlar için bir kırılma yılı olacak” açıklamasında bulunmuştu.

2022’den önce satışa çıkma ihtimali bulunmayan yerli otomobilin yürüyen ilk prototipi önümüzdeki Aralık ayında düzenlenecek bir toplantıda gösterilecek.

Yerli otomobil ile ilgili en güncel gelişmeleri Otoboom Blog'dan takip edebilirsiniz!

 

Yayınlama Tarihi: 20.11.2019
Yorum Yap