Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Dördüncü Nesil Skoda Octavia Tanıtıldı!
Abone Ol

O, kompakt sedan segmentinin görev adamı! Herkese hitap edebilmesiyle, geniş bagajıyla, kuzenlerine oranla daha avantajlı fiyatı ile Skoda’nın deyim yerindeyse gururu! Şimdi dördüncü nesliyle gelen Octavia, her zamankinden de daha iddialı!

 

 

Hatırlanacağı üzere Skoda, normalden daha uzun bir tanıtım öncesi hazırlık sürdürmüş ve çeşitli render tipi paylaşımlar ile en çok satılan aracın yeni neslinin neye benzeyeceği ile alakalı fikirler vermişti. Ancak bekleyiş artık sona erdi! Volkswagen Grubu içi oldukça yoğun olan bu tanıtımda Çek markası sadece station wagon karoserli Combi versiyonu değil, ayrıca sedan karoserli Liftback versiyonu ile “IV” takılı hibrit versiyonları da tanıttı. Kısaca anlatacak çok şey var…

 

 

Favori modellerine yakışır şekilde Skoda, Octavia için Prag’da özel ve ayrı bir etkinlik gerçekleştirdi. Dördüncü nesil Octavia, (ki 1959-1971 dönemini de katarsanız beşinci nesil oluyor) ile gerek tasarımı, gerek de teknolojileri ile kuzeni Volkswagen Golf’ün yolundan gittiğini açıkça belli ediyor. Öte yandan Octavia’nın akrabasından farklı olduğu nokta her zaman boyutları olmuştur; 19 mm daha uzun ve 15 mm daha geniş olan yeni nesil Çek araç 4689 mm uzunluğa ve 1829 mm genişliğe sahip oldu. Sedan hali ile Avrupa’da en çok satılan sedan olan Octavia’nın yeni kıtada en çok satılan station wagon ikizine baktığımızda ise 22 mm’lik bir uzama ve 15 mm’lik bir genişleme söz konusu olmuş. İki araç da 2686 mm’lik bonkör aks mesafeleri ile dikkat çekiyor.

 

 

Bu genişleme elbette ki Octavia’yı şehir içinde kullanmayı veya manevra yapmayı zorlaştıracağı düşüncesini oluşturabilir; ancak bunun bazı avantajları da bulunuyor. Mesela Combi’nin bagajı 10 litrelik artış ile 600 litreye, Liftback ise 30 litrelik artış ile 640 litreye çıkmış vaziyette. Elbette büyümenin arka diz mesafesine de etkisi yadsınamaz.

Zevkler ve renkler tartışılmaz; bunu biliyoruz. Ancak önceki nesil Octavia’da makyajla beraber gelen dört parçalı far grubu bilindiği üzere oldukça eleştirilmişti. Dolayısıyla tekrardan çift far tasarımına dönülmesi pek çok potansiyel alıcıyı mutlu edecektir. Opsiyonel olarak alınabilen Matrix LED farlar ile yeni Octavia hem daha şık hem de daha teknolojik görünüyor. Genel anlamda ön sis farlarının tasarımı ve tamponun genel hatları makyajlanan Superb’i oldukça andırıyor. Ön ızgara ise daha köşeli hatlara sahip olduğu anlaşılıyor.

 

 

Yan kısım selefini andıran bir tasarıma sahip; ancak Skoda yeni 19 inçlik jantlar ve Kristal Siyah, Lav Mavisi ve Titanyum Mavisi renklerinin eklendiğini belirtiyor. Görünüme katkı sağlayabilecek Krom ve Dinamik Paketleri ile Combi karoserli Octavia’da tavan barları da opsiyonel olarak alınabilecek. Tasarımdan konu açılmışken, sürtünme katsayısı Liftback’te  0.24'e, Combi’de 0.26'ya düşürülerek yakıt verimliliğinin arttırılması ve emisyonların azaltılması amaçlanmış. İki fişli hibritten (PHEV) birini seçtiğinizde ekstra olarak bir yakıt kapağının da eklendiğini belirtelim.  

Gelelim aracın arkasına… Octavia’nın hatchback karoserli ikizi olarak tabir edebileceğimiz Scala’da gördüğümüz tamamen LED farlar hem modern ve hoş bir görüntü, hem de aracın artan genişliğine vurgu olarak bagaj kapağına kadar uzatılmış vaziyette. Arka LED’ler ayrıca araç kilitlendiğinde veya kilidi açıldığında bir nevi dans ederek sizi karşılıyor ve ortay hoş bir görüntü çıkıyor. Tıpkı Audi’ler deki gibi. Diğer değişiklerden söz etmek gerekirse elbette ki yeni arka tampon ve marka logosu yerine ortaya büyükçe konumlandırılan model yazısı söylenebilir. Combi versiyonda standart olarak gelen arka sileceğin Liftback karoserde opsiyonel olduğunu da belirtelim.

 

 

İçeriye geçtiğimizde kuzeni Golf’te kullanılmaya başlanan yeni tasarım dilinin Çek sedanda da farklı bir yorum ile hayat bulmuş. Gösterge panelinin oldukça yakınına yerleştirilen yeni multimedya ekranı, aracın selefi gibi gömük şekilde değil, tablet tasarımlı ve ön konsoldan çıkık şekilde tasarlanmış. Dijital gösterge panelinin ölçüleri diğer Volkswagen Grubu modellerde olduğu gibi 10,25 inç olarak ölçülürken multimedya ekranı donanım seviyesine göre 8 inç veya 10 inç alınabilmekte. Multimedya ekranının hemen altında konumlandırılan dokunmatik algılı Touch Bar ses ayarı gibi temel bazı fonksiyonların kullanılmasında rol alıyor.

 

 

Geçmiş atıfta bulunan çift kollu direksiyon ilk defa bir üretime hazır Skoda’da kullanılıyor ve 14 farklı fonksiyona ev sahipliği yapıyor. Önceki nesilde opsyionel olarak otomatik şanzıman ile alındığında ortada pek hoş bir görüntü oluşturmayan tıknaz vites topuzunun yerini Golf’te de kullanılan shift-by-wire teknolojisine sahip küçük ve düğme temelli bir şanzıman seçiciye bırakmış. Diğer detaylara baktığımızda 10 farklı renkte alınabilen ve kapı panelleri ile ön konsolda bulunan ambiyans aydınlatması, yeni geliştirilen Canton ses sistemi ve beş adet USB-C data-güç çıkışı ile 230 Voltluk güç çıkışı dikkatimizi çekenler.

Golf’e benzerlik araçların güç ünitelerinde de devam etmekte. İçten yanmalı motorlarda sahneyi 1.0 litrelik turbo benzinli motor açıyor; 110 Ps güç ve 200 Nm tork üreten ünite aynı zamanda hafif hibrit şekilde de alınabiliyor. Daha güçlü dört silindirli 1.5 litrelik turbo benzinli motor 150 Ps güç ve 250 Nm tork üretirken aynı şekilde elektrikli bir versiyona da sahip. Ayrıca ikisinde de “E-Tech” takısı bulunuyor. En hızlı benzinli versiyon ise (en azından lansman sırasında) 2.0 litrelik turbo benzinli ünite. 190 Ps güç ve 320 Nm tork üreten motor, Octavia’yı 6.9 saniyede 0’dan 100 Km’ye çıkarabiliyor ve maksimum 232 Km hız yapabiliyor.

 

 

Dizel cephesinde ise tek seçenek 2.0 litrelik ünite. Bu ünitenin 116 Ps, 150 Ps, 200 Ps olmak üzere üç seçeneği bulunuyor. Torka baktığımızda ise maksimum 400 Nm alınabilmekte; ancak bu değer sadece dört çekerli versiyonda geçerli. Dizel seçeneği 6 ileri manuel şanzımanla veya 7 ileri çift kavramalı DSG şanzımanla alabileceksiniz.

Tıpkı Superb IV ve Golf GTE gibi Octavia da fişli hibrit (PHEV) bir versiyona sahip olacak. Toplamda 204 Ps güç ve 350 Nm tork üreten kombinasyonda kullanılacak motorlar 1.4 litrelik turbo benzinli motor ile bir elektrik motoru. Diğer motorlardan farklı olarak PHEV Octavia 6 ileri çift kavramalı DSG şanzıman ile kombine edilmiş. 13 kWh’lık batarya sayesinde bu çevreci Octavia 55 Km’yi elektrik enerjisi ile gidebilmekte. Ancak bataryanın kapladığı alan dolaylısı ile bagaj hacminin Liftback’te 450 litreye, Combi’de ise 470 litreye düştüğünü belirtelim.

 

Octavia’yı ülkemizde Eylül ayında görmeye başlayacağız. Otomobillerle alakalı en güncel haberlere anında ulaşabilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak güncel Skoda modellerine avantajlı fiyatlarla sahip olmak için fiyat talebinde bulunabilirsiniz.  

 

Yayınlama Tarihi: 12.11.2019
Yorum Yap