Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Engelliler için ÖTV İndirimi Nedir? Nasıl Yararlanılır?
Abone Ol

Otoboom.com olarak siz değerli kullanıcılarımız ve okuyucularımızdan sürekli ÖTV muafiyeti ve nasıl yararlanabileceğinizle alakalı sorular alıyoruz. Daha iyi yardımcı olabilmek ve kafalardaki soru işaretlerini gidermek maksadıyla ÖTV muafiyetiyle ilgili bir yazı kaleme aldık…

 

 

ÖTV İndirimi Nedir?

Ülkemiz tarafından vatandaşlara uygulanan kanuni hizmet gereği %40 ve üzeri engel durumu olan kişiler ÖTV’de indirim yapılarak daha avantajlı fiyatlarla sıfır araç alabilmektedir. Engelin yüzdesine göre kişilerin yararlanabileceği iki kanuni uygulama bulunmaktadır:

  • Engel durumu %40 veya üzeri olan kişiler kendi kullanacakları aracın fiyatında
  • Engel durumu %90 veya üzeri olan kişiler ise yakınları tarafından kullanılacak olan araçlarda ÖTV indiriminden yararlanabilmektedir.
  • Engelli kişilerde olduğu gibi gazi ve şehit yakınları da ÖTV olmadan binek sınıfında yer alan taşıtlardan alabilir. Yani satışı tutarı 200 bin TL'yi geçmeyen araçları herhangi bir motor silindir hacmi sınırlaması olmadan alabilir.

%90 veya üzeri engel durumu olan kişilerin araçlarını kullanacak olan kişilerin, araç sahibinin birinci, ikinci veya üçüncü dereceden yakın olmasının kanuni bir zorunluluk olduğunu da ekleyelim.

 

ÖTV İndiriminin Şartları Nelerdir?

  • Görevli olan sağlık kuruluşunun yetkili heyeti tarafından engel oranının onaylanmış olması ve mevzubahis geçen engelli kişinin araç kullanabilir olduğunun belirtildiği rapor.
  • Eğer engelli kişinin engeli kendi başına kullanmasını engellemeyecek oranlarda ise resmen araç kullanmasına izin veren “H sınıfı ehliyetinin” bulunması.
  • Eğer ki engelli kişi tarafından değil de yakını tarafından kullanılacaksa aracı kullanacak 

şahıs veya şahısların resmen araç kullanmasına izin veren “B sınıfı ehliyetinin” bulunması.

şeklinde kısaca özetlenebilir.

 

ÖTV İndirimi Hangi Araçlarda Geçerlidir?

Engellilik dolayısı ile ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşların uygulama ile alabilecekleri araçlar çeşitli sınırlamalara tabiidir. Yani her aracın ÖTV indirimi ile alınabilmesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Alınacak aracın;

  • Sıfır kilometre yani yeni olması, ikinci el olmaması
  • 1600 cc motor hacmini geçmeyen motora sahip olması
  • Aracın vergiler dahil fiyatının 247.300 TL’den düşük olması gerekmektedir.

Alacak olan kişinin ise;

T.C. vatandaşı olmak, Engelli raporu bulunmak, Kalıcı veya geçici engeli olmak, Süreli veya süresiz engelli raporu olmak, Engellilik oranının %40’dan daha fazla olması gerekmektedir.

 

ÖTV İndirimiyle Araç Nasıl Alınır?

Aracınızı %90 engellilik raporunun ÖTV indirimi sayesinde alacaksanız eğer az önce de belirttiğimiz aracı kullanacak olan birinci, ikinci veya üçüncü dereceden akrabanızın, aracı üstüne alacak olan engelli sahibiyle beraber kaydedilmesi gerekmektedir. %90 engellilik durumunda ayrıca aracı üstüne alacak olan kişi yani aracın sahibinin ehliyeti olması zorunlu değildir. Aracı kullanacak olan yakınların B sınıf ehliyeti olması yeterlidir. Ayrıca aracı kullanacak kişi engelli olmadığı için özel engelli tertibatı uygulanmaz. Sonuç olarak aracın ÖTV’si ödenmez.

Öte yandan %40 veya üzeri engeli olan kişinin devlet hastanelerinde tam teşekküllü bir kontrol girmesi gerekmektedir. Alınacak olan rapora göre kişi H sınıfı ehliyet alır ve engel durumuna göre ehliyetinde engel durumunu belirten bir kod bulunur. Rapor ayrıca engelli kişinin engel durumuna göre aracı kullanabileceğini gösteren kurs sınavlarına sokulmasını sağlar. Kişinin engel durumuna göre araca özel tertibat yaptırılır.