Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Yeni Bir Alman Coupe Sedan: BMW 2 Serisi Gran Coupe
Abone Ol

Yerden yüksek şehir SUV’larından önce sedanlar sektördeki ve tüketicilerin tercihlerinde en fazla yer bulan araçlar olarak geçiyordu. Ancak Bavyeralı otomobil üreticisi BMW, hala yeni sedanlar üreterek bu segmentin şansı olduğuna inanıyor. Bu bağlamda ortaya çıkan 2 serisi Gran Coupe bakalım nasıl bir fark ortaya koyacak?

 

 

BMW’yi kompakt sedan segmentinde şu vakte kadar görmemiştik. Elbette 1 serisinin sedan karoserlisi Çin veya Meksika pazarlarında satılmış olsa da Premium segmentte CLA her zaman yalnızdı. Ta ki şuana kadar…

Az önce de dediğimiz gibi 2 serisi Gran Coupe, doğrudan Mercedes Benz CLA’nın rakibi olarak ortaya çıkmış bir model. Coupe karoserli araç, bu sene başında çıkmış olan üçüncü nesil BMW 1 serisi ile aynı UKL2 platformunu kullanıyor. Bu platformu aynı zamanda Bavyeralının yeni nesil SUV’ları X1 ile X2’de görmüştük. Bir başka değişle çıkması kesin olan yeni 2 serisi Coupe ile Convertible gibi arkadan itişli değil; önden çekişli ve dört çekişli olarak tasarlanmış bir araçla karşı karşıyayız. Zaten şuan UKL platformunun da arkadan itişli bir versiyonu da bulunmuyor.

 

 

Tasarım olarak 2 serisi Gran Coupe, yeni nesil 1 serisi ile neredeyse aynı bir ön yüze sahip. Genişliği vurgulamak için geniş böbrek ön ızgaralar, çekik LED teknolojili farlar ve büyük hava alıkları aracın dinamizmini vurguluyor. Profilde fazla yükselmeye ama kendini belli eden omuz çizgisi ve çerçevesiz camlar dikkatleri çekiyor. Camlar için yapılan seçim aracın coupe kimliğini en iyi vurgulayan tasarım öğelerinden biri olsa da fazla mütevazı duran düz çizgiler tasarım anlamında bir tezatlık oluşturuyor.

Arkaya geçtiğimiz ise aslında bu aracın en baştan beri yeni 8 serisinin mini versiyonu olduğunu daha iyi anlıyoruz. X1 ve X2’de de kullanılan arka tasarımda şık ve ince tasarımlı stop lambalarına yer verilmiş. Stopların arasında yerleştirilen siyah çıta ile stopların yek gibi gözükmesi sağlanmış. Çıtanın ortasında ise BMW logosuna yer verilmiş. Aracın boyutlarına baktığımızda ise 4526 mm’lik uzunluk, 1800 mm genişliğe, 1420 mm yüksekliğe ve 2670 mm aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz. Öte yandan 2 serisi Gran Coupe’nin 420 litrelik bagaj hacmi 40/20/40 yatırılabilen arka koltuklar ile arttırabiliyor.

 

 

İç mekana geçtiğimizde tıpkı dış kısım gibi 1 serisine olan benzerlik devam ediyor. Genel tasarımın yanı sıra pek çok parça da 1 serisinden taşınmış gibi gözüküyor. Dijital gösterge paneli, sürücüye dönük tasarlanmış opsiyonel 10.25 inçlik dokunmatik multimedya sistemi ile 9,2 inçlik Heads-Up ekranı dikkatleri çeken donanımlardan bazıları. 3 serisinde görmeye başladığımız BMW Intelligent Personal Asistant sayesinde aracın pek çok bilgisini erişmek veya araca komut vermek sesiniz ile mümkün. Mesela, “BMW, beni eve götür.” diyerek aracın navigasyou açmasını, “BMW, ben üşüdüm.” Diyerek kaloriferi veya koltuk ısıtmasını açmasını sağlayabilirsiniz.

Gelelim motorlara… 2 serisi Gran Coupe’de biri dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneği bulunuyor. 1 serisinden tanıdığımız 1.5 litrelik 3 silindirli 140 Ps güç ve 220 Nm tork üreten motora sahip 218i, 2.0 litrelik 190 Ps güç ve 400 Nm tork üreten dizel ünite sahip 220d ve 2.0 litrelik turbo benzinli 235 Ps güç ve 450 Nm tork üreten M235i versiyonları olacak.

M235i, M Sport gövde kiti ve içi tasarımı, 18 inç jantlar, alçaltılmış süspansiyon, M direksiyon ve frenler ve Torsen marka ön aksa yerleştirilmiş sınırlı kaymaya izin veren diferansiyel gibi pek çok güzel donanıma da sahip.

 

 

Kasım ayında yapılacak Los Angeles Auto’da tanıtılacak olan 2 serisi Gran Coupe, Mart 2020’de Avrupa’da satışa çıkacak. Otomotiv sektörüyle alakalı en güncel ve ilginç bilgileri anında okuyabilmek için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak avantajlı BMW modellerine sahip olabilirsiniz.

 

Yayınlama Tarihi: 16.10.2019
Yorum Yap