2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Bavyeralı’nın Hibrit Furyasına X1 de Dahil Oluyor
Abone Ol

Özellikle Frankurt Auto Show’dan sonra hibrit araçların tanıtımında vitesin yükseltildiğini tüm markalarda görmüştük. Bu bağlamda Çin pazarına özel olarak tanıtılan hibrit BMW X1, artık Avrupa’da da beğenimize sunulacak. Markanın en minik çevreci SUV’unun özelliklerine yakından bakalım…

 

 

X1, xDrive25e ismiyle kıtamızda tüketicilerin beğenisine sunulacak ve alıcılara “yüksek seviyede sürüş zevki ile heyecan verici bir çeviklik” yaşatacak.

Birkaç ay önce makyajlanarak tazelenen minik Alman, kaputunun altında kendini kanıtlamış 1.5 litrelik üç silindirli turbo benzinli ünite ve elektrik motorunu kullanıyor. İçten yanmalı motorun bu özel model için ekstra geliştirmelere tabii tutulduğunu da belirtelim. Motor, ürettiği 125 Ps güç ve 220 Nm torku altı ileri şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere aktarıyor.

 

 

 

 

Partneri elektrik motoru ise 95 Ps güç ve 165 Ps torku ile eşlik ediyor. Ancak içten yanmalı motorun aksine güç tek oranlı vites aracılığı ile arka tekerleklere aktarılıyor. Bu birliktelik toplamda 220 Ps güç ve 385 Nm tork üretilmesini sağlıyor. Ayrıca araç 0’dan 100 Km hıza yedi saniyede çıkıyor ve maksimum 192 Km’ye kadar hızlanabiliyor.

BMW’nin PHEV ve elektrikli araçları için tasarladığı şarj ünitesi BMW i Wallbox ile aracın tamamen boş iken full şarj etmek yaklaşık olarak 3.6 saat sürüyor. Ayrıca X1 standart ev enerji kaynakları veya güç çıkışları ile şarj edilebilecek esnekliği de sahibine sunabiliyor.

 

 

 

 

Araç fişli hibrit (PHEV) olması sebebiyle elbette şarj süresi de oldukça önem arz ediyor. Tamamen şarj edildiğinde 9.7 kWh güce sahip batarya X1 xDrive25e, 57 kilometre sadece elektrik motoru ile gidebiliyor. Bu menzilin yeni NLTP test parkurunda ve yeni NEDC test prosedürlerine göre yapıldığını da ekleyelim.

 

 

Hibrit aracımız, standart olarak akustik yaya koruma sistemine sahip. BMW, bu özelliği “arabaya yaklaşan yayalara karşı, araçtaki yolcuların rahatlığını bozmadan uyarmak için” oluşturulan "kusursuz ve akustik bir ses" olarak nitelendiriliyor. Özellik araç 30 Km ve üstü hızlara çıktığında otomatik olarak aktive ediliyor. Bu yüksek teknolojili donanım dışında çift bölgeli-uzaktan kumandalı klima ve 17 inç jantlar standart olarak sunuluyor.

 

Otomotiv sektörüyle alakalı en güncel bilgilere anında ulaşabilmek için Otoboom.com'a Üye olabilir; aşağıdaki butona tıkalyarak BMW X1'in avantajlı fiyatları için fiyat talebinde bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 26.9.2019
Yorum Yap