2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Mercedes’in AMG Araçları İle Alakalı Kritik Kararı
Abone Ol

Bilmeyen değerli okurlarımız için hemen bilgilendirelim; AMG, Mercedes’in yüksek performans modellerini üreten bir alt departmanı. Kendilerinden yıllardır zevkli ve kaliteli araçlar fazlasıyla gördük. Şimdi ise elektrik teknolojisinin gelişmesi ve downsizing politikası kapsamın AMG’de ilginç değişiklikler olacak…

 

 

Çevreci Hızlılar

 

AMG’yi kurulduğu dönemden beri yüksek hacimli ve yüksek sayıdaki silindirli motorları ile tanıdık. Ancak Daimler Grubu artık yüksek performans departmanı ile ilgili radikal kararlar almaya hazırlanıyor. AMG’nin patronu Tobias Moers’in Motor Trend’e yaptığı açıklamada üst fiyat ve segment grubunda kalan araçların hibrit motorlara; giriş seviyesi AMG’lerin ise dört silindirli olarak üretilip satılacağını açıkladı.

 

 

Moers, makyajlı C63 ile makyajı S63’ün fişli (PHEV) hibrit teknolojili motorlar ile artık satılacağını doğruladı. Açıklamada detaya pek girilmemiş olsa da motorların, giriş seviyesi Mercedes’lerdekinden daha güçlü ve daha gelişmiş teknolojiler barındıracağı kesin gibi gözüküyor. Bildiklerimiz ise araçların içten yanmalı motorlarının 4.0 litrelik V8 silindir düzenine sahip çift turbo beslemeli ve iki adet de elektrik motoru tarafından desteklenecekleri. Güç değerlerini daha tam bilmesek de araçların 0’dan 100 Km’ye çıkma sürelerinin 3 saniyenin altında olacağını öngörmekteyiz.

Moers ayrıca 2021 itibariyle AMG modellerinin tamamı 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılacak. Ayrıca E63’te yer alan Drift Sistemi de tüm AMG modellerinde bulunacak.

 

Yeni Nesil Motorlar Küçükten Büyüğe Gidecek

 

Daha önce Mercedes’in içten yanmalı motorlar için Ar-Ge yapılacak araştırması bütçe ayırmayacağını yazmıştık. Normalde markalar yeni teknolojileri ve motorları üst modellerde uyguladıktan sonra alt modellerde yerini alırdı. Ancak downsizing politikası gereği Alman marka A45 S’te bulunan M139 kodlu 2.0 litrelik dört silindirli motoru diğer AMG modellerinde de kullanmaya başlayacak.

 

 

Tobias Moers açıklamasında M139’un sadece önden çekişli araç şasileriyle sınırlı kalmayacağını ve motorun nimetlerinden bütün ürün gamının yararlanacağını belirtti.  Moers bu kararı “Bu kadar fazla güç varken motoru daha fazla modelde kullanmamak için hiçbir sebep yok.” Değerlendirmesinde bulunarak destekledi. M139, tasarım olarak da arkadan itişli araçlara entegre edilebilen esnek bir yapıya sahip. 421 Ps güç ve 500 Nm tork üreten ünitenin ileride çıkması planlanan ve hibrit özellikli olacağını belirttiğimiz C43 AMG’de kullanılma ihtimali oldukça yüksek. Halihazırda 43 ve 53 kodlu AMG’lerde kullanılan sıralı 6 silindire sahip motora böylece veda edilecek. Ayrıca M139’un 500 ile 600 Ps güç üreten bir versiyonun eski motorun yerine geçmesi bekleniyor.

 

Gittikçe yaygınlaşan hibrit performans araçları ve çok daha fazla hakkındaki Blog yazılarımız için hemen Otoboom.com'a Üye olabilir; aşağıdaki butona tıklayarak Mercedes modellerinin avantajlı fiyatları için talepte bulunabilirsiniz. 

 

Yayınlama Tarihi: 29.9.2019
Yorum Yap