2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Arazi Jiplerinin Japon Efsanesi: Suzuki Jimny
Abone Ol

1970 yılından beri üretilen, basitliği ve sağlamlığı ile macera arayanların gözdesi bir ufaklıkla beraberiz! Bu hünerli Japon üçüncü nesliyle 1997 yılından beri aramızdaydı. Artık dördüncü nesliyle aramızda olan Jimny’nin özelliklerine yakından bakalım…

 

Dördüncü nesil Jimny’nin görüntülerini ilk olarak 2017 yılının Ağustos ayında görmüştük. Aynı yılın Mayıs ayında da aracın üretimi başlamıştı. Önceki nesillerinin aksine dördüncü nesil Jimny, sadece Suzuki’nin Kosai tesislerinde üretiliyor.

 

Geçmişten Esintiler…

 

Jimny, baştan aşağı Retro akımına uygun olarak tasarlanmış. Zaten aracın tasarımının yıllar içerisinde hep özüne bağlı kalarak değiştirildiği ve geliştirildiğini gördük. Ön tarafta yerden yüksekliğinin de etkisiyle tamponun kısa tutulduğunu görüyoruz; ayrıca gövde rengi değil renksiz plastik olarak bırakılmış. Üst kısımda beş delikli havalandırma kanalı tercih edilmiş. Bu seçim elbette ki geçmişe bir gönderme niteliğinde. Ön kısımdaki belki de en “ilerici” öğe farlar olmuş. LED tek teknolojili olmaları sayesinde gece sürüşleriniz son derece rahat olacaktır.

 

Profilde minik Japonun kutu formlu Retro tasarımı daha bariz şekilde görmek mümkün. Ayrıca çıkık ve plastik çamurluklar hem aracın kaslı görünmesini sağlamış; hem de iz genişliğini arttırarak aracın arazide ve yolda yol tutuşunu arttırmış. Ayrıca unutulmamalı ki Jimny üç kapılı bir araç. Arka kısımda 80’li ve 90’lı yılların jiplerinde gördüğümüz çıkık stepnelik bölümü ilk dikkati çekiyor. Stop lambaları geçmiş nesillerdeki gibi aracın en alt kısmına yerleştirilmiş ve arka tampon tıpkı ön tampon gibi yerden yükseklik için kısa tutulmuş. Bir başka önemli detay da bagaj kapağının yukarıya doğru değil de sağ tarafa doğru açılıyor oluşu olmuş.

 

Samimi ve İşlevsel İç Mekan

 

 

İç mekan da tıpkı dış kısım gibi köşeli ve maskülen bir tasarıma sahip. Retroluğu açıkta bırakılan somunlar, yolcu için yerleştirilen tutamak ve uzun vites topuzunda görmek mümkün. Bununla birlikte aracın güncelliğini hissettirecek donanımlar da yerleştirilmiş. 7 inç boyutundaki multimedya sistemi buna en güzel örnek. Dijital ve otomatik klima sistemi de zira konforu arttıran bir başka detay olmuş.

 

Sağlamlık ve Doluluk

 

Jimny ülkemizde sadece tek motor, tek şanzıman, tek çekiş sistemi ve donanım ile satılıyor. 1.5 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor 102 Ps güç ve 130 Nm torka sahip. Bu motora 4 ileri tork konvertörlü tam otomatik şanzıman ve All Grip Pro dört çeker sistemi eşlik ediyor. Her ne kadar atmosferik motor-tam otomatik şanzıman-dört çeker sistemi yakıt tüketimi için dezavantaja sahip olsa da Jimny, 1110 Kg’lık ağırlığı ile ortalama 7.5 litrelik tüketim değerine sahip.

 

 

Tek donanım seviyesi olan GLX’te bir arazi aracın beklemeyeceğiniz donanımlar mevcut. Yokuş kalkış ve iniş destek sistemi, Şerit takip sistemi, trafik işareti tanıma sistemi, Sınırlı kaydırmalı diferansiyel, Hız sabitleme ve sınırlama sistemi, Otomatik-dijital tek bölgeli klima, USB ve Bluetooth girişli multimedya sistemi, Far sensörü ve otomatik far yükseklik ayarı, Isıtmalı ön koltuklar, LED ana farlar ve far yıkamayı standart olarak sunuyor.

 

Otomotiv sektörü ile alakalı en güncel bilgilere anında ulaşmak için Otoboom.com’a Üye olabilir, aşağıdaki butona tıklayarak Jimny’nin avantajlı fiyatları için fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

 

Yayınlama Tarihi: 20.9.2019
Yorum Yap