Araç İncelemeleri  |  Konsept Arabalar  |  Basın Duyuruları
Modern Görünümüyle Yeni Nesil Land Rover Defender
Abone Ol

İngiliz arazi aracı üreticisi Land Rover, uzun süredir merakla beklenen efsane modeli Defender'ın en yeni versiyonunu Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Land Rover Defender, uzun yıllar sonra ilk kez farklı bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. İkinci nesil Defender’ın detayları yazımızda…

 

 

Defender ilk neslinde tamamen arazi odaklı bir SUV olarak tasarlanmıştı. Yeni Defender, eski jenerasyondan aldığı tasarım çizgilerini 2020 için geliştirilen jenerasyonunda daha modern dokunuşlarla geliştirerek karşımıza çıkıyor.

İkinci jenerasyon Defender, hem 4 ve 5 kapılı hem de 6 ya da 7 koltuklu seçenekleriyle satın alınabilecek. 2020 yılının ilk yarısından itibaren ise otomobilin 3 kapılı versiyonu da tanıtılacak. Yeni Defender, 90,110 ve 130 modellerine sahip olacak.

Firmanın 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda verdiği bilgiye göre; Yeni Defender için S, SE, HSE, First Edition ve Defender X olmak üzere tam 5 farklı donanım seçeneği bulunuyor. Ayrıca yeni Defender için dört farklı Aksesuar Paketi olan; Explorer, Adventure, Country ve Urban seçenekleri kullanıcılara geniş kişiselleştirme seçeneği sunuyor.

 

 

2020 Land Rover Defender, D7x mimarisi üstüne kuruluyor. Yeni şasi, geleneksel kasa üstü tasarımlara kıyasla üç kat daha sert olan ve Land Rover’ın “Extreme Event Test” prosedürlerine dayanacak şekilde tasarlandığı söyleniyor ve en yeni elektrikli güç aktarma organlarını destekliyor. Bu da tamamen bağımsız hava veya helezon yaylı süspansiyon için sağlam bir temel sağlamış oluyor. Araçta ayrıca dört tekerlekten çekiş sistemi ve iki vitesli otomatik şanzımanla birlikte merkezi diferansiyel ve opsiyonel olarak Aktif Kilitleme Arka Diferansiyeli gibi donanımlar da sunuluyor.

 

Arazi Kabiliyetlerine Sahip Modern Bir SUV

 

Aracın motor seçenekleri; 2 adet dizel, 1 adet turbo benzinli 4 silindirli ve 1 adet de sıralı 6 silindirli hafif hibrit motor seçeneği şeklinde. Land Rover, bu motor seçeneklerine ek olarak plug-in hibrit motorlu Defender modelinin de 2020 yılında hazır olacağını söylüyor. Aracın dizel motor seçeneklerinden birinin 240 beygir güç ile 430 Nm tork üreten 2.0 litrelik bir ünite olduğu bilgisi geliyor.

 

 

Benzinli seçenekte ise turboşarjlı 300 beygir güç ile 400 Nm tork üreten 2.0 litrelik 4 silindirli Ingenium motor yer alıyor. Bu motor aynı zamanda Range Rover (plug-in hibrit), Evoque ve de Jaguar E-Pace'de de kullanılıyor. 400 beygir güç ile 550 Nm tork üreten 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli bir benzinli motor ise en güçlü Defender olacak. Bu motor, ufak bir elektrik motoru ve lityum iyon batarya paketi ile birlikte çalışacak.

Aracın bu motorla 0’dan 100 km/s’e hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlayacağı da belirtiliyor. Ayrıca aracın tüm motor seçeneklerinde 8 ileri otomatik bir şanzımanın görev yaptığı da belirtilenler arasında. Bu 8 ileri otomatik şanzıman, 4 tekerden çekiş sistemi ile kombine edilmiş durumda.