Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Vosvos Modernleşti! Volkswagen Beetle, Elektrikli Konseptiyle Karşımızda
Abone Ol

Volkswagen, klasikleşmiş modellerinden biri olan Beetle'a elektrifikasyon işlemleri uygulayarak, efsanevi aracı tamamen elektrikli motorlu hale getirdi. E-Beetle gelecek hafta 2019 Frankfurt Motor Show'da ilk kez sahneye çıkacak bir prodüksiyon modeli.

 

 

Alman otomobil devi Volkswagen'in efsaneleşmiş modellerinden olan "Beetle" geçtiğimiz aylarda  bantlara veda etmişti. Yeni gelen haber ile Beetle hayranlarını heyecanlandıracak şekilde.

Volkswagen, iş ortaklarından bir tanesi olan eClassics'le el ele vererek, klasik Beetle için yeni bir konsept tasarım oluşturuldu. Oluşturulan bu konsept, tasarımıyla herkesin hafızasına kazanan 'Vosvos'u günümüz teknolojisiyle birleştirerek modernize ediyor. Volkswagen, bu yeni konsepti ile Beetle'a bir elektrik motoru ekliyor.

 

Elektrikli Beetle’ın Motor Özellikleri

 

 

Volkswagen Beetle'ın sahip olduğu bu yeni elektrik motor, tek vitesli bir şanzımana sahip. Bu motor, saatte 150 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bettle'ın elektrik motoru için üretilen aküler, Brunswick imzası taşıyor. Bu lityum iyon aküler, her biri 2.6 kWh kapasiteye sahip 14 modülden oluşuyor. Sistem toplamda ise 36.8 kWh'ye kadar enerji üretebiliyor. 

Volkswagen Beetle üzerinde yapılan bu elektrifikasyon işlemlerinin yoğunluğu, araca hız kattığı gibi hem de fazladan ağırlık ekliyor. Bu durumu göz ardı etmeyen Volkswagen, aracın şasisinde ve fren sisteminde de güçlendirmeler yapmış durumda. Yapılan bu çalışmalar, elektrik motorlu Volkswagen Beetle'ı daha güvenli bir hale getiriyor.

 

 

Volkswagen Beetle'ın geçirdiği elektrifikasyon işlemlerinden sonra ağırlığı 1.280 kilogram oldu. Ancak buna rağmen Beetle, 4 saniyeden daha kısa bir süre içerisinde saate 50 kilometre hıza ulaşabiliyor. 8 saniyelik bir sürede ise erişilen hız saatte 80 kilometreye çıkıyor. 

Elektrik motoruna sahip olan Beetle'ın en dikkat çekici özelliklerinden biri de otomatik şarj sistemi. Aracın bataryaları yolculuk esnasında tükenildiği takdirde otomatik şarj sistemi devreye giriyor ve Bettle, kendi kendisini şarj edebiliyor. Beetle'ın kendi kendine yapacağı 1 saatlik şarj araca, 150 kilometre menzil kazandırıyor.