Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Bayramda Tatile Çıkacaklara Uzun Yol Tavsiyeleri!
Abone Ol

Kurban bayramının yaklaşmasıyla beraber tatil planları çoktan yapılmaya başlandı. Eğer siz de bayram tatilinde yolculuk yapmayı planlıyorsanız ve gideceğiniz yere arabanız ile gidecekseniz, hem keyifli yolculuk geçirebilmeniz hem de güvenli seyahat edebilmeniz için uzun yol tavsiyelerini sizin için bir araya getirdik. 

 

 

İşte bayram tatiline gideceklerin dikkat etmesi gerekenler...

 

→ Aracınızın Son Kontrollerini Mutlaka Yaptırın

 

 

Resmi tatiller gibi kaza oranlarının yüksek olduğu bu dönemlerde yolda başınıza gelebilecek aksilikler için önceden önlem almak çok önemlidir. Keyifli ve güvenli bir seyahat için öncelikle aracınızın yola çıkmadan önce bakıma ihtiyacı olup olmadığını kontrol ettirmek gerekmektedir. Mevcut lastiklerin ve yedek lastiğin durumunun kontrol edilmesi gerekir. Fren balataları, diskleri ve fren merkezleri kontrol edilmesi, aracın tüm göstergeleri ve sigortaları gözden geçirilmesi de yolculuklar öncesi mutlaka yapmanız gereken şeylerin devamında gelmektedir.

Unutmayın! Küçük ihmaller çok daha büyük kayıplar ve hasarlara neden olabilir. Bu nedenle güvenliğinizin her şeyden önce geldiğini hatırlayıp, yolculuğa aracınızın gerekli bakımını yaptırarak çıkmalısınız.

 

 

Trafikten Kaçmak İçin Yapılması Gerekenleri Önceden Belirleyin

 

 

5 günlük bayram tatilinde zamanınızın büyük bir kısmının trafik yüzünden yolda geçirmeyi eminiz ki istemezsiniz. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için kabus haline dönüşen trafik için bu durumdan kaçabilmenin belli yolları olduğunu söylesek, nasıl mı?

İlk önceliğiniz kesinlikle herkesle birlikte yola çıkmamak olmalı. Tatil başladığında genellikle tatilciler cuma gecesi ya da cumartesi sabahı yola çıkmayı planlarlar. Eğer çalışan biriyseniz ve izin durumunuzu önceden ayarlayıp ya bir gün önce ya da yolda geçireceğiniz zamanı göz önünde bulundurarak bir gün sonra yola çıkabilirsiniz. Tabii aynı durum dönüş yolu için de geçerlidir. Bu nedenle trafikten kurtulmak isteyenlere herkesten önce ya da sonra dönmeyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer öneri ise trafiğin yoğun olduğu güzergahlardan kurtulmak için alternatif yolları kullanmak olacaktır. Yola çıkmadan önce gidiş rotanızı bu doğrultuda planlamak zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 Yolda Çok Fazla Mola Vermeyin

 

 

Bayram tatilcilerinin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise molalar. Bahsedeceğimiz bu molalar zorunlu olan ihtiyaç molaları değil. Uzun araba yolculuklarının olmazsa olmazı keyfi molalardan bahsediyoruz. Örneğin;  

Yol üzerinde “oranın tostu meşhur, buradan şunu alalım ya da dur buranın köftesini yemeden geçmeyin dediler” gibi keyfi molalardan bahsediyoruz. Yolculuğunuzun bayram üzeri olması sebebiyle bu tarz molalar yolunuzun oldukça uzamasına neden olabilir. Bu nedenle yola çıkmadan önce yapacağınız molaları önceden belirlemeniz zamandan kazanmanıza katkı sağlayacaktır. Böylece tatilinizden ödün de gideceğiniz yolu çok daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Yola çıkmadan önce iyice dinlenilmeli, uykulu yorgun ve alkollü yola çıkılmamalı, güvenli sürüş için ise kurallara tam ve eksiksiz olarak uymalısınız. En fazla 4 saat dinlenmeden araç kullanılmalı ve en az 30 dk mola verilmeli ve bir gün içinde en çok 8 saat direksiyonda kalmalısınız. Eğer yolculuğunuz 8 saatten fazla sürecek ise yedek bir sürücü ile dönüşümlü olarak araç kullanabilir veya dinlenmek için mola vererek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Son olarak daha güvenli bir yolculuk için gece yolculuğundan mümkün olduğu kadar kaçınılmalı ve gündüz yolculuğunu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 

Otoboom.com ekibi olarak iyi bayramlar dileriz.

Güvenli ve keyifli yolculuklar…

 

Yayınlama Tarihi: 10.8.2019
Yorum Yap