2019 Sezonu   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Otomobil Markalarının Unutulmaz Logo Değişimleri
Abone Ol

100 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan otomobil endüstrisinde hepimizin yakından tanıdığı otomobil üreticileri zaman içerisinde logolarında pek çok değişiklik yaşamış. Biz de bu otomobil endüstrisinin dev şirketlerinin ilk logoları ile günümüzde kullandıkları logolar arasında 10 ünlü otomobil markasının logo değişimlerini listeledik.

 

Peugeot – 1885

 

 

1812 yılında Jean-Pierre ve Jean-Frederic Peugeot kardeşler tarafından kurulan yel değirmenlerini çelik fabrikası, 1885 yılında bisiklet ve otomobil fabrikasına dönüşüyor. Markanın logosunda ilk kuruluşundan itibaren yer alan aslan figürü, uğradığı birçok değişime rağmen günümüzde de kullanılmaya devam ediliyor.

 

 

FIAT – 1899

 

 

FIAT, 1899 yılında kurucusu Giovanni Agnelli tarafından İtalya'nın Torino kentinde kurulmuştur. Markanın ilk logosu, 'Fabbrica Italiana Di Avtomobili Torino' yani 'İtalyan Otomobil Fabrikası Torino' yazısıyla yayımlamıştır. Firma daha sonra bu ismin baş harflerinden oluşan “FIAT” kısaltmasını kullanmıştı. Günümüze kadar renk ve şekil anlamında büyük değişim geçiren FIAT logosuna 2006 yılında  bir krom çerçeve eklenmiş ve logo günümüzdeki son halini almıştır.

 

 

Audi – 1899

 

 

Geçmişi 1899 yılına dayanan Alman otomobil üreticisi Audi, günümüzde Volkswagen grubunun bünyesinde bulunmaktadır. Marka, 1932 yılında Horch, DWK ve Wanderer'ın katılmasıyla “Auto Union” ismi altında birleşir ve 4 şirketi temsil eden 4 halkalı ilk logosunu yayımlar. İlerleyen dönemlerde ise NSU ile birleşip logosunda değişikliğe giden Audi, zaman içinde orijinal logosuna geri dönmüş ve logo 2009 yılında krom renginin kullanılmasıyla günümüzdeki halini almıştır.

 

 

Mercedes-Benz – 1902

1902 yılında Karl Benz'in girişimiyle kurulan Mercedes, ilk yıllarında yalnızca isminin yer aldığı bir logo kullanmıştı. Firma, ürettiği zarif araçların logo ile bağdaştırılamaması sonucu harekete geçerek; kara, deniz ve havanın hakimiyetini temsil eden 3 köşeli yıldızı kullanmaya karar vermişlerdi. Zaman içerisinde farklı renkler kullanılarak değiştirilen logo, gri rengin kullanılmasıyla günümüzdeki halini almıştır.

 

 

Ford – 1903

 

 

Ford Motor Company, 16 Haziran 1903 tarihinde Henry Ford tarafından ABD'nin Michigan eyaletinde kurulmuştur. Markanın yayımladığı ilk logosu, şirketin tam adını ve kurulduğu bölgenin ismini içeriyordu. İlk kez 1909 yılında logo değişikliği yapan şirket, tasarımı büyük oranda sadeleştirmiş ve yalnızca Henry Ford'un soyadının yer aldığı bir logo tasarlamıştı. O yıldan günümüze ufak değişiklikler geçiren logo mavi arka plan üzerine klasikleşmiş Ford yazısı eklenerek günümüzdeki halini almıştır.

 

 

Alfa Romeo – 1910