Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Tamamen Yenilenen Beşinci Nesil Renault Clio Tanıtıldı!
Abone Ol

Yenilenen beşinci nesil Reault Clio’nun lansmanı dün Portekiz’de yapılarak, başta basın mensupları olmak üzere hepimize tanıtıldı. Yeni bir tasarım, yeni teknolojiler ve yeni motorlar ile gelecek olan minik Fransız’ın duyurulan bütün yenilikleri ve daha fazlasını sizler için yazdık!

 

 

Ufak şehir otomobilleri, dört kapılı küçük hatchbackler ve B sınıfı diğer otomobiller aslında oldukça uzun süredir hayatımızda olan araçlar. Ancak Küçük(B) segment araçların bugünkü popülaritesini kazanmaya başladığı tarih olarak 1990’ları verebiliriz. Clio da tam bu zamanlarda tanıtılan modellerden bir tanesi. Dört nesildir dünyanın pek çok yolunda kendisini gördüğümüz Clio, çıktığı 1990 yılından beri ülkemizdeki Renault Oyak Tesislerinde üretiliyor ve bütçe dostu olmasıyla dikkat çekiyor. Renault hem parasal olarak tüketiciyi zorlamayan, hem de cüretkar tasarım ve teknolojik yenilikleri de Clio’da sunmasıyla, minik Fransız’ın sahiplerine bir A noktasından B noktasına götürme aracından daha fazlası olduğunu hissettiriyor. Efsanevi Clio RS’in sokak yarışçıları ve heyecan severler tarafından bu kadar sevilmesi de bu durumun güçlü bir kanıtı adeta.

 

Yenilikçi Ama Tanıdık Bir Tasarım

 

 

Her ne kadar yeni nesil Clio selefine göre gözle görülür değişiklikler barındırsa da, aracın ana hatları önceki nesliyle oldukça benzeşiyor. Ön yüzde büyük Renault logosunun etrafında yer alan ızgaranın artık daha büyüdüğü görülüyor. Talisman, Koleos, Megane ve Kadjar gibi ağabeylerinden görmeye alıştığımız ve artık Renault’un bir tasarım imzası haline gelen “C” şekilli gündüz farları Clio’da da nihayet kendine yer bulmuş vaziyette. Ayrıca giriş seviyesinden itibaren full LED farları da sunması Clio’yu rakiplerinden ileri çıkaran bir detay. Öte yandan ön tamponun tasarımı makyajlı dördüncü nesil Clio’nun tampon tasarımına oldukça benziyor. Kaputun ve ön camın tasarımı da yeni Clio’nun selefine benzeyen diğer özellikler arasında.