Araç İncelemeleri   |   Konsept Arabalar   |   Basın Duyuruları   |   2020 Sezonu
Otomobil Markalarından Son Teknolojik Gelişmeler
Abone Ol

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobil teknolojileri de her geçen gün gelişim göstermektedir. Otomobil şirketleri, bu gelişmeleri yakından takip ederek kullanıcılarına en gelişmiş, en güvenli ve en konforlu araçları sunmaktadırlar. Bu yazımızda dijitalleşen dünyada otomobil markalarının son olarak geliştirdikleri teknolojileri sizler için derledik.

 

Hyundai’den Dijital Anahtar Kullanımı

 

 

Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai, cep telefonu uygulaması üzerinden indirilerek kullanılabilen yeni bir sistem geliştirdi. Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisi ile çalışan bu dijital anahtar sistemi, aracın kapısına yakın bir yerde devreye giriyor. NFC teknolojisi, Dijital Anahtar yüklü bir cep telefonunu algılıyor.

Anahtar giriş tanıma sistemi için kullanılan Yakın Alan İletişim (NFC) anteni, sürücü ve ön yolcu kapılarının kollarında ve aynı zamanda motoru çalıştırmak için de kablosuz şarj ünitesinin içine yerleştiriliyor. Böylelikle kapıları açmak veya motoru çalıştırmak için fiziksel anahtarı kullanma ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Bu sistem ile kullanıcının tercih edeceği araç ayarları araçta saklanıyor ve sürücü haricinde başka bir cihazla daha eşleştirilmesi mümkün olmuyor. Anahtarın tanınması durumunda ayna, koltuk, direksiyon simidi ve multimedya (AVN) sistemleri gibi sürücüye ait olan kişisel ayarlar otomatik olarak devreye giriyor.

Aracı birden fazla kişinin kullanması durumunda sistemden yararlanılabilmesi için dört farklı telefona erişim imkanı tanınıyor. Bunun dışında aracın servise bırakıldığı durumlarda veya bir vale hizmetinin kullanılacağı restaurant veya otel gibi yerlerde ise klasik anahtar bu sistemin yerine tercih edilebiliyor.

Hyundai Motor Grubu, geliştirmiş olduğu bu yeni teknolojiye ilk olarak Yeni Sonata modelinde kullanıyor. İlerleyen dönemlerde ise Daha kademeli olarak yeni modellerinde de kullanmaya başlayacak.

 

 

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifak’ının Yeni Akıllı Bulut Teknolojisi

 


 

Dünyanın lider otomotiv ittifakı Renault, Nissan ve Mitsubishi markaları, yaklaşık olarak 200 pazarda satılan modellerinde internet bağlantılı hizmetler sunma imkanını sağlayacak olan Alliance Intelligent Cloud “İttifak Akıllı Bulut” platformunun tanıtımını yaptı.

Otomotiv sektörünün ilk global internet bağlantılı araç programı olan Alliance Intelligent Cloud, Microsoft Azure tarafından bulut, yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti teknolojileri kullanılarak geliştirilecek. Azure, kendi ekosistemi çerçevesinde araç verilerinin güvenli bir şekilde alınması, yönetilmesi ve analiz edilmesi için bu markalara global bir veri platformu sunacak.

Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı İnternet Bağlantılı Araçlar Global Başkan Yardımcısı Kal Mos: “Tanıtımını gerçekleştirdiğimiz yeni internet bağlantılı araç platformu sayesinde Renault, Nissan ve Mitsubishi müşterileri yepyeni bir dijital deneyim yaşayacaklar. Microsoft ile olan iş birliğimiz ile dünyadaki en güçlü ve en geniş kapsamlı internet bağlantılı araç platformunu hayata geçiriyoruz. İttifak’ın kapsamından faydalanarak sektörde referans olacak bir akıllı bulut platformu oluşturduk.” İfadelerinde bulundu.

Japonya ve Avrupa’da pazara sunulacak Alliance Intelligent Cloud teknolojisine sahip modeller, geniş kitlelere sunulan Microsoft teknolojisiyle donatılmış ilk modeller olacak. Bu modeller; Yeni Renault Clio ve Nissan Leaf’in bazı versiyonları olacak.

Alliance Intelligent Cloud platformunun bulunduğu modellerde, kesintisiz internet erişimi, uzaktan arıza teşhisi ve yazılım güncellemeleri özelliklerin yanı sıra aynı zamanda bilgi ve eğlence sistemlerine erişim özelliği de yer alacak. Bu platform sayesinde İttifak’a ait araçlar, akıllı şehirler geliştikçe şehirlerin altyapısına bağlanabilir gelişmişlikte olacak.

 

 

Volvo’dan Güvenlik Devrimi

 

 

İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, yeni geliştirdiği teknoloji ile trafik kazalarının önlenmesi ve sürüş güvenliğini sağlanması amacıyla dikkati dağılmış ya da alkollü sürücülerin araç içerisindeki kamera ve sensörlerle izlenmesini sağlıyor.

Sürücü davranışlarını izleyecek teknoloji, direksiyondaki kişinin sinyale yanıt vermemesi durumunda sürücüye müdahale edilmesini sağlayacak, otomatik olarak aracın hızını kesip, park durumuna dahi geçebilecek.

Kamera ve sensörler ise sürüş boyunca bazı faktörleri takip ederek geliştirilen önlemleri devreye alacak. Buna göre takip edilecek faktörlerden bazıları; araç sürücüsünün gözlerini kapatması, yola bakmak yerine farklı yönlere bakması, yavaşlayan reaksiyon zamanı, sık şerit değişimleri ve direksiyon hareketlerinden dolayı veri akışının uzun süreli kesilmesi. Ayrıca bu faktörlerin gerçekleşmesi durumunda Volvo'nun çağrı merkezi de uyarılarak gerekirse sürücüyle temasa geçilebilecek ve yardım gönderilebilecek.

Volvo’nun bir diğer geliştirdiği teknolojik özellik ise “180 km/saat” üzerine çıkılmasını engelleyen hız sınırlayıcı. Volvo, bu hız sınırlama özelliği ile önümüzdeki yıldan itibaren bütün otomobillerde hız sınırını trafikteki yaralanma ve ölüm oranlarını azaltmak amacıyla sınırlayacağını bildirdi. Bu hız sınırlama özelliğini sağlamak üzere hız kontrol ve sanal çevreleme teknolojisini kullanacak olan Volvo, aynı zamanda hastane ve okul bölgelerinde otomatik olarak hız kısıtlaması üzerine de çalışacaklarını açıkladı. Volvo, bu teknolojileri 2020 yılı itibarıyla devreye almaya hazırlanıyor.

 

 

Tesla’dan Gelişmiş Çağırma Özelliği

 

 

Tesla markasının otomobilleri bilindiği üzere yüksek güçlü elektrikli motorları, fütüristik tasarımları ve yüksek menzillerinin yanı sıra gelişmiş teknolojileriyle de adlarından sıkça bahsettiriyor. Gelişmiş teknolojileriyle rakiplerinden farklı bir konumda olan Tesla, geliştirdiği yeni teknolojisi ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Duyurduğu bu yepyeni özelliğin adı “Gelişmiş Çağırma”. Tesla, daha önce otomobillerinde yer alan bir özellik sayesinde siz direksiyonda olmasanız bile otomobilinizi park alanından ileri veya geriye götürebiliyordunuz. Şuan mevcut çağırma özelliğiyle sadece ileri geri yapabilirken yeni geliştirdiği özellikle birlikte bunların yanı sıra sağa veya sola manevralar da yaparak arabanız ayağınıza kadar gelebilecek.

Tesla’nın yeni teknolojik özelliği “Enhanced Summon” yani diğer bir adıyla gelişmiş çağırma özelliği, artık otomobilinizi mobil uygulamanız sayesinde 150 metre çapındaki herhangi bir noktaya göndermenize veya getirmenize imkan sağlıyor. İleride bu çapın daha da genişleyeceğinden hiç şüphemiz yok. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Elon Musk, şirketin çok yakında otomobil sahiplerine birçok yeni özellik sunacağını belirtti. Henüz son kullanıcıya sunulmayan bu teknolojik özelliğin beta aşamasında olduğunu da belirtmek isteriz.

 

Yayınlama Tarihi: 29.3.2019
Yorum Yap